Türkiye’den Çıkış Sürüyor: Türkiye’den Başka Ülkelere Üretim Göçü Her Alana Yayıldı

Üretim üssü olmayı hedefleyen Türkiye’de üretim merkezleri tek tek başka ülkelere kayarken, son durum ne? Gelin, birlikte bakalım.

Geçen hafta Borsa’da da önemli bir hisse olan Borusan Boru’nun Gemlik’ten taşınacağını öğrendik.

Birgün’de Ozan Gündoğdu, Borusan’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a yaptığı açıklamayı yazdı. 18 Aralık’taki ‘Özel durum bildirimi’nde Borusan Holding, Gemlik Büyük Çaplı Boru Üretim Tesisi’ni ABD’ye taşıma kararı aldığını belirtti. 

Taşınamayan makine ve teçhizatla fabrikaya ait taşınmazlar satılacak olurken, bildirimde şirketin nisan ayında ABD’de satın aldığı Berg Pipe adında şirketi olduğu ve Gemlik’teki operasyonlarını bu şirket üzerinden ABD’ye taşıyacağını görüldü. 

Kısaca, Borusan, Gemlik’teki fabrikasını ABD’ye götürüyor. Götüremediklerini de satıyor.

Gazeteci Bahadır Özgür de paylaşımıyla gerekçeyi yazmıştı.

Gözden kaçmaması gereken önemli bir haber bu:Borusan, Gemlik’teki fabrikasını söküp ABD’ye taşıyacak. Arazisini de satacak. 

Gerekçe şöyle:

Türkiye ve yakın coğrafyalardaki arz fazlası, yurt dışı pazarlarda güçlenen korumacılık ve karbon vergisi gibi düzenlemelerin rekabeti kısıtlayıcı hale getireceği beklentisi…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB’un aylık verilerine göre,

2023 Kasım ayında 2 bin 417 şirket daha kapanırken, yılın ilk 11 ayında toplamda 19 bin 931 şirket kapandı. 

11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre, kapanan şirket sayısı yüzde 7,2, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 44,7 arttı. 

Kasım ayında ise geçen yılın aynı ayına göre, kapanan şirket sayısı yüzde 46,7, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 294 oranında arttı. 

Kurulan şirketlerde de azalış görüldü.

Tüm bunların üzerine DEVA Partisi milletvekili Burak Dalgın da sosyal medya hesabından bir video yayınladı ve adını da “Yatırım Göçü” koydu.

Dalgın’ın da videolarında hatırlattığı BP çıkışı,

Honda’nın gidişi,

Sadece yabancı değil, yerli yatırımcının da dışarı gittiğini hem verilerde görüyoruz hem de kendileri iletiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx