Fransa, Afrika ülkesinden çekildi

Nijer’de 26 Temmuz’da askerin yönetime el koyması sonrasında Fransa ile başlayan gerilim sonucu, dün itibarıyla Fransa ülkedeki tüm askerlerini çekti ve Niamey Büyükelçiliğini kapattı.

Mali ve Burkina Faso’daki darbelerin akabinde Fransa’nın bölgede asker konuşlandırabildiği Çad’ın yanı sıra tek ülke haline gelen Nijer’deki yönetim değişikliği 2 ülke arasındaki ilişkileri kökten etkiledi.

Abdourahamane Tchiani önderliğindeki askeri hükümet, Fransa ile tüm askeri anlaşmaları feshetti ve Fransız askerlerinin bir an evvel ülkeden ayrılmasını talep etti. Askeri hükümet, Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’yi de 25 Ağustos’ta istenmeyen kişi ilan etti. Itte’nin istenmeyen kişi ilan edilmesi, iki ülke arasında benzeri görülmemiş bir diplomatik krize neden oldu.

Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği dün itibarıyla kapatıldı. Ayrıca dün Nijer’deki tüm Fransız askerleri de ülkeden ayrıldı ve üslerini Nijerli yetkililere teslim etti.

Yaklaşık 10 yıldır Nijer’de konuşlu Fransız askerleri, özellikle de Mali sınırı yakınlarındaki Ouallam ve Ayorou’da Nijer Silahlı Kuvvetleriyle ortak operasyonlar düzenliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx