Yeni torba kanun teklifi Meclis’te: Şirketlere tanınan borç yapılandırma imkanı için süre 2 yıl daha uzatılacak

AKP’nin hazırladığı 80 maddelik yeni torba yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Teklifle birlikte birçok yeni düzenleme getirilecek. 

AKP’nin hazırladığı 80 maddelik yeni torba kanun teklifi Meclis’e sunuldu. Konut kredilerine uygulanan banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) istisnası tek konutla sınırlandırılırken finansal sıkıntı yaşayan şirketlere tanınan borç yapılandırma için verilen süre 2 yıl daha uzatılacak. Cep telefonlarındaki asgari maktu vergi tutarı değerleme oranı ile güncellenecek. Öte yandan; torba yasada faizsiz evlilik kredisi, memur ve emekli maaş zammı, taşerona kadro ve ev hanımlarına emeklilik gibi konular da yer alıyor. 

Şirketlere 2 yıl daha borç yapılandırma imkanı 

Finansal sıkıntı yaşayan şirketlere tanınan borç yapılandırma imkanı için verilen süre 2 yıl daha uzatılıyor.

Cep telefonlarındaki asgari maktu vergi tutarı güncellenecek 

Cep telefonlarındaki asgari maktu vergi tutarı yıllık değerleme oranı ile güncellenecek.

Bankalara enflasyon muhasebesi uygulanmayacak

Banka ve finans kurumlarının 2024 ve 2025 yıllarında enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan kar ve zararları dönem kazancının tespitinde dikkate almayacak. Mevduat, katılım ve döviz tevdiat hesapları için uygulanabilecek tevkifat oranlarına ilişkin, KDV iadelerinde hakkının; kısmen veya tamamen kaldırılması veya yeniden koyulması hususunda cumhurbaşkanına yetki verilecek. 

Yurt dışına hizmet vererek gelir elde eden kurum ve şirketlere sağlanan kurumlar vergisi yüzde 50 kazanç istisnası Türkiye’ye getirilme şartına bağlı olarak yüzde 80’e çıkarılacak.

KKM’de vergi istisnası uzatılacak

Kur korumalı mevduattan (KKM) elde edilen gelirlere sağlanan kurumlar vergisi istisnası, 30 Haziran 2024’e uzatılacak. Tanınan sürenin bitiminde ise cumhurbaşkanına uzatma yetkisi verilecek. Türkiye’ye getirilmesi şartıyla gelir vergisi mükelleflerinin iştirak ettikleri yabancı kurumlardan elde ettikleri kar paylarının yarısı gelir vergisinden istisna edilecek. Yeni taban tutarlar belirlenerek ticari gemilere kesilecek cezalar artırılacak.

Genel afet bölgesi ilan edilen yerlerde 2025’e kadar fahiş fiyat uygulamalarına katlı idari para cezası verilmesine ilişkin düzenleme yapılacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx