Türk halkının yüzde 68,6’sı rahatsız: CHP’nin hamlesine tepki!

Türk Halkı CHP – DEM Parti İttifakından Rahatsız

Areda Survey, CHP-DEM Parti ittifakını Türk halkının nasıl değerlendirdiğini araştırdı. Türkiye genelinde 2.094 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmada, halkın yüzde 68,6’sı CHP-DEM Parti ittifakını desteklemiyor. DEM parti seçmeninin yüzde 56,8’i, CHP seçmeninin ise yüzde 41,3’ü bu ittifakı istemiyor.

Alınan şehit haberlerinin ardından TBMM’de imzalanan ortak kınama bildirisine CHP’nin imza atmamasını da Türk halkının yüzde 62,4’ü doğru bulmuyor.

ORTAK BİLDİRİYE İMZA ATMAYAN CHP’YE YÜZDE 62,4’TEN TEPKİ

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe Kilit Harekâtı bölgesinde PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu 12 askerimiz şehit olmuştu. Bu menfur saldırı üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin katılımıyla ortak bir bildiri yayınlanarak terör örgütü PKK kınandı. CHP ve DEM Parti ise bu ortak bildiriye imza atmadı. CHP ayrıca PKK’nın adı geçmeyen başka bir bildiri yayınladı.

Areda Survey araştırma şirketi CHP’nin bu tavrını halka sordu. Türkiye genelinde 2.094 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmada, halkın yüzde 62,4’ü CHP’nin ortak bildiriye imza atmamasını yanlış bulduğunu ifade etti.

CHP-DEM PARTİ İTTİFAKI ÇOĞUNLUK TARAFINDAN DESTEK GÖRMÜYOR

Aynı araştırmada katılımcılara, CHP-DEM Parti ittifakı hakkında ne düşündükleri de soruldu. Katılımcıların yüzde 31,4’ü bu ittifakı desteklerken, yüzde 68,6’sı CHP-DEM Parti ittifakını desteklemediğini dile getirdi. Ayrıca 14 Mayıs seçimlerinde CHP’ye oy verdiğini belirten vatandaşların yüzde 41,3’ü; DEM Parti’ye oy verdiğini belirtenlerin ise yüzde 56,8’i bu ittifakı desteklemiyor.

YUSUF AKIN: CHP OY KAYBINI DEM PARTİ İTTİFAKI İLE ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR

Areda Survey Genel Müdürü Yusuf Akın araştırma sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi:

CHP, İYİ Parti’nin desteğini geri çekmesi sonucunda yaşayacağı oy kaybını, DEM Parti ittifakı ile önlemeye çalıştığını gözlemliyoruz. CHP tabanındaki DEM Parti ittifakına, yüzde 58,7 oranıyla destek verilmesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyoruz. DEM Parti tabanında bu ittifaktan rahatsızlığını belirten yüzde 58,8’inin ise CHP’de siyasi anlamda bir karşılık göremediği için bu ittifaktan rahatsızlık duyduğunu ön görüyoruz.

ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ

Türkiye genelinde 2 bin 94 kişinin katıldığı ve 28 Aralık 2023 – 02 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılan araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile “Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli” kullanılarak gerçekleştirildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx