Patiswiss krizinde yeni sayfa: Marka ihlali mahkemelik olmuş

İsviçre merkezli Patiswiss AG (PATAG) şirketi, eski CEO’su Elif Aslı Yıldız’ın sosyal medyadan gelen bir şikayete verdiği yanıtla gündem olan Türkiye’deki Patiswiss firması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Şirketin LinkedIn hesabından İngilizce ve Almanca olarak yapılan, 23 Nisan tarihli, “Patiswiss Türkiye’ye ilişkin açıklama” başlıklı açıklamada, son bir hafta içinde pek çok tarafın Ankara merkezli Patiswiss Çikolata’daki ‘kalite meselesi’ konusunda kendileriyle iletişime geçtiği ifade edildi.

Üç konu hakkında ‘düzeltme’ yapmak istediklerini belirten Patiswiss AG, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Gunzgen İsviçre merkezli Patiswiss AG’nin Ankara Türkiye merkezli Patiswiss Çikolata ile hiçbir iş ilişkisi bulunmuyor. Benzer ürün gruplarına ilişkin herhangi bir iş ilişkilerinin bulunmadığı gibi, iki şirket herhangi başka bir bağlamda da bağlantılı değil. Patiswiss AG, iddia edilen konu hakkında herhangi bir açıklama yapamaz çünkü bu vakaya ilişkin gerçeklerin ne olduğunu bilmiyoruz.”

‘HALİHAZIRDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR’

Türkiye’deki Patiswiss Çikolata hakkında halihazırda yargıya başvurduklarını belirten şirket, “Patiswiss AG İsviçre, ticari marka kanunu uyarınca Patiswiss Çikolata hakkında geçmişte yasal süreç başlatmıştır çünkü Patiswiss AG İsviçre’nin ticari marka korumasının ihlalleri pek çok ülkede tescil edilmiştir. Söz konusu, yemişlerin işlenmesi olduğunda Patiswiss AG İsviçre ortağınızdır. Tek üretim sahamız Gunzgen İsviçre’dedir” açıklamasını yaptı. Açıklamada şirketin CEO’su ile CFO’sunun imzaları yer aldı.

Ne olmuştu?

Ankara merkezli çikolata fabrikası Patiswiss’in yönetim kurulu başkanı Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı küflü çikolata fotoğraflarına tehditle yanıt vermişti. Tunaoğlu, sosyal medya kullanıcısına “Karşında dev Migros ve biz varız” şeklinde ifadeler kullanmış, marka karalama davası açacağını da ima etmişti. Tunaoğlu daha sonra da paylaşımını silmişti. Tunaoğlu’nun verdiği yanıt sosyal medya tepki çekmişti. Tunaoğlu’nun tepki çeken açıklamalarının ardından Migros ve Carrefour Patiswiss ürünlerini raflardan ve internet sitesinden kaldırmıştı. Tunaoğlu görevinden istifa etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx