Özür Dileyin! Malatya’da Depremzede Öğretmenlere Skandal Mesaj! Enkazdan Çıkmış Gibi İşe Gelmeyin…

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Malatya Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından depremzede öğretmenlere gönderilen bir mesajı paylaştı.

Mesajda, depremzede öğretmenlere yönelik ‘adeta enkazdan çıkmış bir kıyafetle göreve gelmemeleri istenecek’ sözlerine tepki gösteren Ağbaba, “Depremzede eğitim emekçilerini rencide eden bu açıklama kabul edilemez, mutlaka özür dilenmelidir” dedi.

Ağbaba sosyal medya hesabından Malatya Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenlere gönderildiğini ifade ettiği bir mesajı paylaştı. Mesajda öğretmenlere yönelik ‘adeta enkazdan çıkmış bir kıyafetle göreve gelmemeleri istenecek’ sözlerine tepki gösteren Ağbaba şu ifadeleri kullandı:

“Malatya Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenlere gönderilen mesajla; “adeta enkazdan çıkmış bir kıyafetle göreve gelmemeleri’ istendi. Depremin yaraları henüz sarılmamışken, depremzedelerin kalacak yer arayışı devam ederken, öğretmenler onlarca sorunla boğuşurken gönderilen bu mesaj maksadını aşmıştır. Öğretmenler enkazdan çıkan kıyafetleri de giyiyor olabilir. Kalacak yeri olmayanlar ütü yapamıyor olabilir. Depremzede eğitim emekçilerini rencide eden bu açıklama kabul edilemez, mutlaka özür dilenmelidir.”

‘KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİL’

Artı Gerçek’ konuşan Eğitim-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara okul müdürlerine gönderilen mesaja tepki gösterdi. Kara, “Kendini bilmez ilçe yöneticilerinin tarzı. Valiliğin emri olarak millete söylüyorlar ama valinin öyle bir emrinin olup olmadığını bilmiyoruz. Topu valiye atarak söylüyorlar ama zaten söylem çok yanlış. Ne demek ‘enkazdan çıkmış gibi giyinilmemesi’. Kabul edilebilir bir şey değil. Başından sonuna yanlış. Elbette ki öğretmenler kılık kıyafetlerine dikkat ediyor, yetişkin ve eğitimli insanlar, nasıl davranacaklarını biliyorlar. Ama talimatla valinin de adını karıştırarak bu şekilde mesaj atılması hakaret” dedi.

‘KIYAFETLERİMİZ ESKİ OLABİLİR AMA TEMİZ’

Öğretmenlerin yoksulluk sınırından maaş aldığını ve deprem bölgesinde zor şartlarda yaşadığını dile getiren Kara, şunları söyledi:

“Öğretmenlerimiz değil kendilerine, eşlerine ve çocuklarına bırakın yeni kıyafet almak insanca yaşayacağı bir ücreti olmadığı için doğru dürüst karnını doyuramıyor. Dengeli beslenme konusunda bile sıkıntı yaşıyorlar. Peynirin kilosunun 200-250 TL’ye, etin kilosunun 400 TL’ye dayandığı bir ortamda aldığı maaşla sağlıklı beslenmesini gerçekleştiremeyen öğretmen, öncelikle giyimden kısacak. Zaten piyasaya baktığınız zaman elbise ve ayakkabı satın almak yerine insanların eski elbiselerini tadilat ettirdiğini ya da ikinci el almaya çalıştığını görüyoruz. Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün söylemiş olduğu ‘enkazdan çıkmış gibi giymeyin’ sözü afaki ve çok acemice söylenen, maksadını aşmış bir söz. Derhal geri almaları ve eğitim emekçilerinden özür dilemeleri gerekir. Evet, enkazdan çıktık ama var olan kıyafetlerimizi yıkayıp, ütüleyip, temiz giyiyoruz. Eski olabilir, enkazdan çıkardığımız kıyafetleri de giyiyor olabiliriz, bu deprem bölgesinde gayet doğal bir şey. Kendileri gibi masa başında oturup keyif sürmüyoruz. Konteynerde kalıyoruz, çamaşır makinamız yok. Kıyafetlerimizi elde yıkıyoruz, ütü bazen var bazen yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx