Ortaya Çıktı: Coinbase CEO’su, SEC Davası Öncesi Satış Yaptı!

Kripto piyasası SEC’in Binance’a açtığı davanın şokunu sindiremeden bir başka davayla karşılaştı. SEC’in önde gelen kripto para borsası Coinbase’e de dava açması şokun şiddetini artırdı. Bununla birlikte, Coinbase CEO’sunun bu süreçte başka işlerle meşgul olduğu ortaya çıktı. Buna göre, ne tesadüfse CEO Brian Armstrong, SEC davasından bir gün önce hisse satışı yaptı.

Coinbase CEO’su SEC davasından önce hisse sattı!

Borsa CEO’su ve kurucu ortağı Brian Armstrong, Ağustos ayında kurduğu ve bazen kendisine para kazandıran bazen de kazandırmayan bir plan çerçevesinde hisse satıyordu. 5 Haziran’daki satış yine de iyi bir zamanlamaydı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), menkul kıymetler yasası ihlalleri nedeniyle Coinbase’e karşı dava açtı. Ne tesadüfse Armstrong, bu davadan bir gün önce şirket hisselerini sattı. İşlem, Twitter kripto dünyasında küçük bir heyecan yarattı. Çünkü Armstrong bunu yaparak keskin bir kayıp yaşamaktan kurtuldu.

SEC kayıtları, Armstrong’un SEC davasından bir gün önce, 5 Haziran’da şirketin 29.730 hissesini sattığını gösteriyor. Bu arada, Coinbase’in hisse fiyatı davanın açıldığı gün %20’lik bir ilk düşüş yaşadı. Bununla birlikte, Armstrong Kasım ayından beri düzenli olarak Coinbase hissesi satıyor. İşlemleri, Ağustos ayında kabul edilen ve işlemlerin zamanlamasını ve boyutunu önceden belirleyen bir 10b5-1 planı kapsamında gerçekleştirdi.

https://twitter.com/WhaleWire/status/1666799734692929536

Coinbase’in hisse senedi fiyatı ile Armstrong’un işlem tarihleri karşılaştırıldığında, işlemlerinin her zaman kârlı olmadığı görülüyor. Dolayısıyla, Armstrong’un işlemleri SEC davası haberini bilmeden önce yapmış olması muhtemel. Öte yandan SEC, Armstrong’un alım satım algoritmasından haberdar olması mümkün.

Coinbase’in geçtiğimiz yılki hisse fiyatı / Kaynak: Google

SEC davası nedeniyle Armstrong, servetinin %12’sini kaybetti

Brian Armstrong, Coinbase’e karşı SEC eyleminden bir gün sonra net değerinin %11,8’ini kaybetti. Böylece, kişisel serveti 2,2 milyar dolara düştü. Bu arda, Armstrong’un Forbes tarafından dünyanın en zengin 1.409. kişisi olarak sıralandığını belirtmek gerekiyor.

Dataroma istatistikleri, şirketin yöneticileri arasında yalnızca yönetim kurulu üyeleri Tobias Lutke ve Fred Ehrsam’ın geçen yıl Coinbase hissesi satın aldığını gösteriyor. Armstrong ve Ehrsam, Mayıs ayında bir Coinbase hissedarı tarafından açılan ve kendilerinin ve diğer Coinbase destekçilerinin, olumsuz finansal bilgiler açıklanmadan ve hisse fiyatı %37 düşmeden önce Nisan 2021’de halka arzda hisse sattıklarını iddia eden bir şikayette sanık olarak yer aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir