Murat Kurum’dan yatırım onayı çıkmamasına rağmen metrobüs alan İmamoğlu’na: Aciz

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum‘un Avcılar’a ziyaretinde bir kadın yanına gelerek “Her gün metrobüs bozuluyor, işe gidemiyoruz” dedi. Kurum ise, “İnşallah eski İstanbul’u sizlerle birlikte geri alacağız. İstanbul’u basamak olarak görmeyeceğiz, İstanbul dışında hiçbir şeyle ilgilenmeyeceğiz. Gelince de işte bu çileyi, ulaşım çilesini bitireceğiz. Bir metrobüsü alıp hatta koymaktan maalesef aciz bir yönetim var. Metrobüslerimizi de alacağız. Avcılar’ın niye metrosu yok? Avcılar’a metroyu da getireceğiz” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, onay vermediği için metrobüs alamayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, özkaynaklarla 252 adet metrobüsü filoya katmıştı.

STK temsilcileri bir araya gelen Kurum, Aksev Vakfı Konferans Salonu’nda konuşma gerçekleştirdi. Kurum’a, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de eşlik etti. Konuşması sonrasında beraberindekilerle Marmara Caddesi’nde yürüyen Kurum, esnafı ziyaret etti. 

Caddede yürüdüğü sırada Kurum’un yanına gelen bir kadın, Ambarlı Mahallesi’nde oturduğunu belirterek, “Her gün metrobüs bozuluyor, işe gidemiyoruz” dedi. 

Kurum ise şöyle yanıt verdi: 

“İnşallah eski İstanbul’u sizlerle birlikte geri alacağız. İstanbul’u basamak olarak görmeyeceğiz, İstanbul dışında hiçbir şeyle ilgilenmeyeceğiz. Gelince de işte bu çileyi, ulaşım çilesini bitireceğiz. Bir metrobüsü alıp hatta koymaktan maalesef aciz bir yönetim var. Metrobüslerimizi de alacağız. Avcılar’ın niye metrosu yok? Avcılar’a metroyu da getireceğiz. İstanbul’un 39 ilçesinde inşallah metrosu olmayan vatandaş, ilçemiz kalmayacak. 5 senede 17 kilometre metro yapılmış. 5 senede 17 kilometre yapılır mı?”

Ne olmuştu?

İBB’nin yeni metrobüs alımına Cumhurbaşkanlığı yatırım onayı vermemişti. Bu nedenle İBB özkaynaklarıyla 252 metrobüs almıştı.

İBB Başkanı İmamoğlu, 18 Ocak 2023’te Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP metrosunun yapımı ve 300 metrobüsün alımı hakkında yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP metrosunun yapımı ve 300 metrobüsün alımı için hazırdık. Ancak 2023 Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda iki yatırıma da yer verilmedi. Bu ‘takdir’, bulduğumuz finansmanı da kullanılamaz hale getirdi. Bu ‘takdiri’ kamuoyunun vicdanına sunarız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx