Microsoft iki yıl sonra ilk kez Apple’ı geçerek en değerli şirket oldu

T24 Dış Haberler

Microsoft’un borsa değeri Cuma günü 2021’den bu yana ilk kez bir işlem seansını Apple’ınkinden daha yüksek kapattı. 

Apple, Cuma günü yüzde 0,2 yükselirken, Microsoft yüzde 1 değer kazandı. LSEG verilerine göre Microsoft’un piyasa değeri 2,887 milyon dolar ile şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. Apple’ın piyasa değeri ise Perşembe günkü dosyalamadan elde edilen verilerle hesaplandığında 2,875 milyon dolar oldu.

Akıllı telefon talebine ilişkin endişeler, Apple hisselerinin geçen yıl yüzde 48 yükseldikten sonra 2024’te şu ana kadar yüzde 3 düşmesine neden oldu. Microsoft, ChatGPT üreticisi OpenAI’ye yaptığı yatırımla yapay zeka alanındaki liderliği sayesinde 2023’te yüzde 57 yükseldikten sonra yılbaşından bugüne yaklaşık yüzde 3 artış gösterdi.

Apple durgun taleple boğuşuyor

LSEG’ye göre Apple’ın piyasa değeri 14 Aralık’ta 3,081 milyon dolara ulaştı. Apple, iPhone da dahil olmak üzere durgun taleple boğuşuyor. Önemli bir pazar olan Çin’deki talep, ülke ekonomisinin Covid-19 salgınından yavaş bir şekilde kurtulması ve yeniden canlanan Huawei’nin pazar payını aşındırması nedeniyle düştü.

Microsoft, 2018’den bu yana birkaç kez, en son 2021’de, en değerli şirket olarak Apple’ın önüne geçti. Analistler Microsoft’un önümüzdeki haftalarda açıklayacağı raporda bulut işindeki büyümenin devam etmesiyle gelirlerini yüzde 16 artırarak 61,1 milyar dolara yükselteceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx