İsrail’den sinsi harita hamlesi! Netanyahu gözünü Mısır’a dikti! İran’a tehdit!

Son dakika Netanyahu haberleri: İsrail’in, Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları hız kesmeden sürüyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant ile Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz’ın katılmayı reddettiği basın toplantısında Mısır ve İran’a yönelik tüm dünyada yankı uyandıran açıklamalarda bulundu.

NETANYAHU’DAN SKANDAL MISIR TEKLİFİ

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne sürdürdüğü saldırılardan bahseden Netanyahu, “Savaş, hedefleri gerçekleşene dek birkaç ay daha sürecek. Zaferin gerçekleşmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var. Gazze’nin herhangi bir tehdit oluşturmamasını garanti altına almak istiyoruz.” dedi.

Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Philadelphia Ekseni’nin İsrail’in elinde ve kontrolünde olması gerektiğini ifade eden Netanyahu, bunun harici hiçbir düzenlemenin İsrail tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi.

‘TÜM BÖLGELERE HAVA SALDIRILARI SÜRECEK’

Netanyahu, “Gazze’de çok bedeller ödedik ama savaş zirve noktasında. Her cepheden savaşıyoruz ve savaşa devam ediyoruz.” ifadelerini kullanarak, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyi, güneyi, orta kesimlerindeki tüm bölgelere hava saldırılarını sürdüreceğini ifade etti.

‘HAMAS’LA ESİR TAKASI KONUSUNDA İLERLEME İHTİMALİ VAR’

“İsrail ordusunun Hamas’tan 8 bin silahlı kişiyi öldürdüğünü” öne süren Netanyahu, İsrail hükümetinin, Hamas’la esir takası konusunda ise ilerleme ihtimali gördüğünü dile getirdi.

İran ve Lübnan’daki Hizbullah’a değinen Netanyahu, “savaşın eksenini genişletmeleri halinde kimsenin hayal edemeyeceği darbedeler alacakları” tehdidinde bulundu.

‘BİZ HER YERDE HER VESİLEYLE İRAN’A KARŞI ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORUZ’

Netanyahu, “Biz her yerde her zaman mümkün olan her vesileyle İran’a karşı çalışmaları yürütüyoruz. İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemeliyiz.” diye konuştu.

Hükümetten istifasına dair ise Netanyahu, istifasını istediği tek şeyin Hamas olduğunu söyledi.

Diğer bir adı Philadelphia Ekseni olarak bilinen Selahaddin Ekseni, Mısır ile Gazze Şeridi arasında Akdeniz kıyısından Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’na paralel uzanan 14 kilometrelik şeridi içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx