Irak’ın Devrik Lideri Saddam Hüseyin’i Kızı, Babasının Partisini Övdüğü İçin Hapis Cezasına Çarptırıldı

2003 yılında ABD ve Birleşik Krallık öncülüğündeki koalisyon, Irak’ı işgal etti ve Saddam rejimini devirdi. Irak o günden beri siyasal anlamda bir kargaşa içerisinde. Devrik liderin ardından Irak’ta eski rejimin övülmesi ise yasaklandı. Geçtiğimiz günlerde Saddam’ın kızı, eski Baas rejimini övmesi yüzünden hapse mahkum edildi. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://tr.euronews.com/2023/10/22/ir…

Irak, 378 kilometre boyunca sınır komşumuz olan ve son yüzyılda her Orta Doğu ülkesi gibi siyasi hayatı çalkantılarla geçen bir ülke. Akademik ve siyasi çevrelere göre Irak, en güçlü zamanlarını 1979-2003 yılları arasında Saddam Hüseyin’in cumhurbaşkanlığı döneminde yaşamıştı.

Saddam, Irak’ta Arap milliyetçiliği ve Arap sosyalizminin bir karışımı olan Baasçılık hareketini benimsemişti. Özellikle 1970’li yıllarda Irak petrolünün ve Irak sanayisinin millileştirilmesinde etkili adımları olmuş ve o tarihlerden bu yana ülkedeki otoritesini sağlamlaştırmıştı.

Yine bu dönemde Irak nüfusunun sadece beşte birini oluşturmasına rağmen Sünni Araplar ülke yönetiminde en kilit kademelere onun zamanında getirilmişti.

Saddam Hüseyin, 1980’li yıllarda yaklaşık 7 yıl süren İran-Irak Savaşı’ndan ve 1990’daki Körfez Savaşı’ndan sonra bile iktidarını korumayı başarmıştı.

Orta Doğu’da bundan sonra yaşananları az çok biliyorsunuzdur: Saddam, Arap dünyasında giderek popüler bir lider olmuş ancak Batı dünyasında zalim bir diktatör olarak tanımlanmıştı.

Irak’taki diğer etnik gruplara karşı yapılan katliam ve tasfiyeler ve Kuveyt’i işgal etmesi onun uluslararası alandaki konumunu zayıflatmıştı. Çünkü bu saldırı ve işgallerde yüz binlerce insan hayatını kaybetmişti.

2003 senesinde ise Irak, ABD’nin ve Birleşik Krallık’ın öncülüğünü yaptığı bir koalisyon sonucu işgal edilmiş, Saddam Hüseyin 2006 yılında asılarak idam edilmişti. Aranızda hatırlayanlar elbet vardır, Saddam Hüseyin’in asıldığı 30 Aralık günü Kurban Bayramı’nın ilk günüydü.

Günümüze gelecek olursak bugün Irak’taki mevcut yasalar, devrik liderle ya da rejimle ilgili konuşanlar hakkında yasal işlem uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde devrik lider Saddam Hüseyin’in sürgündeki kızı Raghad da babasının liderliğini yaptığı Baas Partisi’ni “övdüğü” gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Şimdilerde 55 yaşında olan Raghad’ın konuşmasında “Birçok kişi bana o yılların gerçekten de bir şan ve gurur dönemi olduğunu söyledi. Elbette o dönem ülke istikrarlı ve zengindi” demişti.

AFP’nin haberine göre Bağdat Mahkemesi, Saddam Hüseyin’in kızı Raghad’ı 2021’de gerçekleşen bir televizyon röportajında ABD’nin Irak’ı işgalinin ardından kapatılan Baas Partisi’ni övdüğü için suçlu buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx