Hollanda’nın İlk Kadın Başbakanı Dilan Yeşilgöz Oluyor

Hollanda, uzun süre sonra bugün sandık başına gitti. Güçlü dört partinin yarıştığı seçim, Türkiye doğumlu siyasetçi Dilan Yeşilgöz’e başbakanlık kapısını açabilir.

Hollanda siyasetinde koalisyon hükümetlerinin yeri her zaman baki. Ülkeyi uzun zamandır koalisyonların seçtiği başbakan yönetiyor.

Son başbakan Mark Rutte, 299 gün süren görüşmelerin ardından hükümeti kurabilmişti.

Son seçim anketlerine göre; Dilan Yeşilgöz’ün lideri olduğu, hükümetin büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), az farkla önde görünüyordu.

Hollanda basını, Dilan Yeşilgöz’ün partisinin seçimde en fazla oyu alan parti olacağını yazdı. Böylece hükümeti kurma görevi Dilan Yeşilgöz’ün olacak.

Hollanda’da sandıklar TSİ 23.00’te kapanacak ve sayıma geçilecek.

Dilan Yeşilgöz, Hollanda’nın mevcut Güvenlik ve Adalet Bakanı olarak görev yapıyor.

Dilan Yeşilgöz’ün, koalisyon hükümeti kurmasında en büyük yardımcısı ise İslam karşıtı açıklamalarıyla bilinen 60 yaşındaki siyasetçi Geert Wilders olacak.

Dilan Yeşilgöz kimdir?

18 Haziran 1977 Ankara doğumlu olan Dilan Yeşilgöz, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) görevli sendikacı Tuncelili Yücel Yeşilgöz’ün kızı. Yücel Yeşilgöz, 1980 darbesi sonrasında Hollanda’ya iltica eden vatandaşlardan. Ailesiyle birlikte mülteci olarak Hollanda’ya giden Dilan Yeşilgöz, 2021’de Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 10 Ocak 2022’den beri de Güvenlik ve Adalet Bakanı olarak hükümette bulunuyor.

Dilan Yeşilgöz, Başbakan Mark Rutte’nin siyaseti bırakma kararından sonra 18 Ağustos 2023’te oybirliğiyle VVD’nin genel başkanı seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx