Gazze’deki hastane saldırısı hakkında İsrail ne söylüyor?

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 17 Ekim akşamı Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlenen, en az 500 sivilin hayatını kaybettiği saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. İsrail ise saldırıdan İslami Cihad’ın sorumlu olduğunu iddia etti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın uçağının İsrail’e inmesinden önce bir basın toplantısı düzenleyen İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İngilizce verdiği ve televizyonda yayınlanan brifingde, saldırının ardından yaptıkları incelemenin sonuçlarını paylaşarak, ‘İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) hava, kara ya da denizden, hastaneye isabet eden’ bir saldırısının olmadığını teyit ettiklerini ileri sürdü.

‘BU KADAR HIZLI BİR ŞEKİLDE BUNU BİLEMEZLER’

Hastanenin çevresindeki binalarda herhangi bir yapısal hasar olmadığını savunan Hagari, ‘bir hava saldırısıyla tutarlı herhangi bir kraterin de bulunmadığını’ iddia etti. Bölgedeki patlamanın büyüklüğünü açıklaması istenen Hagari, bunun ‘harcanmamış roket yakıtının ateş alması ile tutarlı olduğu’ iddiasını dile getirdi. Hagari, “Bu hasarın büyük bir kısmı roket yakıtından kaynaklanıyordu, savaş başlığından değil” diye konuştu. Hamas’ı patlama sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısını ‘şişirmek’ ile de suçlayan Hagari, bu bilginin ve patlamaya neyin sebep olduğunun ‘bu kadar hızlı bir şekilde bilinemeyeceğini’ savundu.

Hagari’nin iddiasına göre, hastanedeki patlamadan önce, günü yerel saatle 18:15’te Hamas tarafından İsrail’e roket yağmuru başlatılmış, daha sonra saat 18:59’da İslami Cihad tarafından yakınlardaki bir mezarlıktan yaklaşık 10 roketlik ateş açılmıştı. Hagari, eş zamanlı olarak Gazze’deki hastaneden patlama haberlerinin geldiğini savundu.

‘BAŞARISIZ ROKET FIRLATMAYA İLİŞKİN İSTİHBARATA SAHİBİZ’

Son 11 gün içinde Gazze’den ateşlenen 450 kadar roketin kısa düşerek Gazze Şeridi içine isabet ettiğini kaydeden ordu sözcüsü, “Teröristlerin roketlerin yanlış ateşlendiğiyle ilgili konuşması hakkında istihbarata sahibiz” ifadelerini kullandı. İsrail’in radar sisteminin Gazze’den atılan roketleri takip ettiğini söyleyen Hagari, roket fırlatma işleminin başarısızlığını gösteren iki bağımsız video olduğunu da iddia etti.

Bu açıklamanın ardından IDF’nin resmi X (eski adıyla Twitter) hesabından İngilizce altyazıyla bir ses kaydı yayınlandı.

‘BAŞKA BİR YERDE PATLAYAMAZ MIYDI?’

IDF’nin sosyal medya hesabında yayınlanan ve iki Hamas mensubunun konuşması olduğu iddia edilen ses kaydında, kişilerden ilki ‘ilk defa bir füzenin böyle düştüğünü gördüğünü’ söylüyor, ikinci kişi ise buna cevaben, “Bu yüzden de bunun İslami Cihad’a ait olduğunu söylüyoruz” diyordu. Birinci kişinin “Ne?” diye sorması üzerine, ikinci kişi bunu şöyle açıklıyordu: “Bunun İslami Cihad’a ait olduğunu söylüyorlar.”

İlk kişinin “Bizden mi yani?” diye sorması üzerine ise konuşan ikinci kişi, “Öyle görünüyor” diyordu. Aynı kişi “Bunu kim söylüyor?” sorusuna ise şöyle yanıt veriyordu: “Füze şarapnelinin yerel bir şarapnel olduğunu, İsrail şarapneli gibi olmadığını söylüyorlar.” Kendi fikri sorulan kişi ise videoda iddia edildiğine göre, “Allah aşkına, patlayacak başka bir yer bulamadı mı?” diye soruyordu. “Boş ver, hastanenin arkasındaki mezarlıktan vurdular” diyen ikinci kişi, fırlatma işleminin başarısız olduğunu ve üzerlerine düştüğünü de iddia ediyordu.

Öte yandan, Hagari ve İsrail ordusunun iddialarını aktaran BBC, iddiaları henüz doğrulayamadığını, BBC ekibinin silah uzmanlarının görüşlerinden yararlanarak olayı incelediğini yazdı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx