Endonezya’da yanardağ patlaması: Ölü sayısı 22’ye yükseldi

Asya ülkesi Endonezya’da Sumatra Adası’nın batısındaki Marapi Yanardağı’nın patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısının 22’ye yükseldiği açıklandı.

Batı Sumatra Eyaleti Arama ve Kurtarma Ofisi Başkanı Abdul Malik, aranan 12 kayıp dağcıdan 11’inin cesedine ulaşıldığını bildirdi. Bölge polisi de henüz bulunamayan bir dağcının patlamaların gerçekleştiği alana yakın olması nedeniyle yaşamını yitirdiğini düşündüklerini ve hayatını kaybeden dağcıların cesetlerinin kimlik tespiti için hastaneye götürüldüğünü açıkladı. Böylece, 3 Aralık’tan bu yana yanardağda meydana gelen patlamalar ve hareketlilik nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye yükseldi.

YANARDAĞ, 3 KİLOMETRE YÜKSEĞE KÜL PÜSKÜRTTÜ

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, ülkedeki Volkanoloji ve Jeolojik Tehlike Azaltma Merkezi, 3 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Marapi Yanardağı’nın yaklaşık 3 kilometre yüksekliğe kül püskürttüğünü, sıcak kül bulutlarının kuzeye ilerlediğini bildirmişti. Yetkililerin, ocak ayından bu yana aktif olan Marapi Yanardağı’nı hareketliliklerin artması nedeniyle birkaç haftadır ‘yakından takip ettiği’ ifade edilmişti.

Eyaletin Arama-Kurtarma Ofisi Başkanı Malik, 4 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Agam bölgesindeki Marapi Yanardağı’nda meydana gelen patlamaların ardından arama kurtarma ekiplerinin, 11 dağcının cesedine ulaştığını, 12 kişinin kayıp olduğunu belirtmişti.

Eyaletin başkenti Padang’daki yerel Arama-Kurtarma Ofisi yetkilisi Hari Agustian da 2 Aralık’ta dağa tırmanmaya başlayan yaklaşık 75 dağcıdan 52’sinin kurtarıldığını, 8’inin bedenlerinde oluşan yanıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını kaydetmişti.

“Pasifik ateş çemberi” deprem ve volkan kuşağındaki Endonezya’da 130 aktif yanardağ bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx