CHP kurultayında düğümü ‘İstanbul’ çözer mi?

ANKARA – CHP’nin 5 Kasım’da yapılacak 38. Olağan Büyük Kurultayı’na bir ay kaldı. 47 il kongresini tamamlayan partide gözler kurultaya 196 delege gönderecek İstanbul’a çevrildi. Değişimciler de genel merkezciler de İstanbul’u alan CHP kurultayında kazanmaya yaklaşır görüşünde.

CHP’nin 7 Eylül’de Elazığ ile başlayan il kongrelerinde 47 il başkanlığı yeni yönetimini belirledi, genel başkanı seçecek 764 kurultay delegesini seçti. 15 Ekim’e kadar diğer il kongrelerinin de tamamlanıp büyük kurultay hazırlığının başlaması bekleniyor.

İSTANBUL’DA İKİ ADAY VAR

İl kongrelerinin içinde sonucu en çok merak edilen kongre İstanbul Kongresi. Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik’in “değişimcilerin adayı” olduğu, eski il başkanı Cemal Canpolat’ı ise “genel merkezin desteklediği” değerlendirmeleri yapılıyor. Ancak tablonun böyle olmadığını kaydedenler var. İstanbul il kongresindeki güç dengeleri içinde adından sıkça söz edilen CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, değişimcilerin adayı olarak ifade edilen Özgür Çelik’i desteklediğini, ama bunun Kemal Kılıçdaroğlu karşıtlığı olmadığını söylüyor. Toprak İstanbul’daki tabloyu kendi cephesinden şöyle anlatıyor:
“Seçimden sonra zor bir süreçten geçiyoruz. İstanbul’da yerel seçime güçlü bir hazırlıkla çıkmamız lazım. Bunun yolu tabanla ilişkiyi güçlendirmek. Onun da yolu bu süreci yürütecek ilçe başkanlarından geçer. İlçe başkanları kendi arasında (yüzde 70’i) deneyimli bir ilçe başkanı çıkarmışlar. Çelik, İstanbul örgütünün adayı. Bizim görevimiz bu eğilime saygı duymak. O ilçe başkanının ben de arkasında duruyorum. Ama bu Kemal Bey karşıtlığı değil. Bu ilçe başkanı da (Özgür Çelik) Kemal Bey’in karşısında değil.”

Özgür Çelik’in İstanbul örgütünü ayağa kaldıracağına inandığını söyleyen Toprak, Çelik’i Kılıçdaroğlu karşıtı gösterenleri ise “sandıkta kaybettiklerini Kemal Bey’i kullanarak masada kazanma çabası içinde olmakla” suçluyor.

Büyük kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini söyleyen Toprak, değişim çağrılarına da, “Bu süreçte halen genel başkanın deneyimine ihtiyaç var. Değişim programdan politikalara ciddi ve uzun bir tartışmayı gerektiriyor. Bunu yapmalıyız. Ama şu an seçime 5 kala zamanımız yok” yanıtı veriyor.

İSTANBUL’U KAZANAN KURULTAYI DA KAZANIR MI?

Kendisini “değişimci” olarak ifade edenler de blok liste ile yapılması beklenen İstanbul İl Kongresi’nde Çelik’in il başkanı seçilmesi durumunda listesindeki tüm delegasyonun Özgür Özel’den yana tutum almayacağını ifade ediyor. Değişimcilere göre Özgür Çelik’in seçilmesi durumunda listesindeki 196 İstanbul delegesinin üçte ikisi Özgür Özel’den yana tutum alabilir. Ancak “genel merkezciler” bunun yarı yarıya olacağını ileri sürüyor.

İstanbul İl Kongresi’nde delegasyon nasıl oluşursa oluşsun il başkanlığı yarışında ortaya çıkan sonucun büyük kurultaya etki edeceği görüşü hakim. Cemal Canpolat ya da Özgür Çelik’in kazanması durumunda bunların psikolojik sonuçları olacağı, kurultayda diğer il delegelerini etkileyerek matematik sonuç da yaratacağı hesabı yapılıyor. “İstanbul’u kazanan kurultayı da kazanır mı?” sorusuna değişimciler, “Yapılan kongre sonuçlarına bakılırsa kafa kafaya gidiyoruz. İstanbul çok belirleyici olacak. İstanbul’u kazanan tarafın bir adım öne geçeceği söylenebilir. İstanbul sonucu değiştirir” diyor.

KILIÇDAROĞLU HARİÇ GENEL BAŞKAN ADAYLARI İSTANBUL KONGRESİNDE OLACAK

“Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi” sloganı ile yola çıkan CHP Grup Başkanı, genel başkan adayı Özgür Özel de çalışmalarını sürdürüyor. 6 Ekim Cuma günü Diyarbakır İl Kongresi’ne katılacak olan Özel, 8 Ekim’de de İstanbul İl Kongresi’nde olacak. İstanbul İl Kongresi’nde genel başkan adaylığını açıklayan İlhan Cihaner, Örsan Öymen ve Ünal Karahasan’ın da katılarak birer konuşma yapması bekleniyor. CHP MYK üyelerinin de kongreye çıkarma yapması sürpriz olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx