Beşiktaş İkinci Başkanı Engin Baltacı: ‘UEFA’ya başvurduk ve TFF’ye bildirin dedik’

Beşiktaş İkinci Başkanı Engin Baltacı, Habertürk Spor’a konuştu. Süper Lig’de bu sezonun adaletli yönetilmediğini belirten Engin Baltacı, TFF yönetiminin başarısız olduğunu vurgulayarak federasyonun devam etmemesi gerektiğini söyledi.

Engin Baltacı ayrıca UEFA başvurduklarını açıkladı. UEFA’nın yerel federasyonlarla ilgili yapabileceği şeyin, görüşünü beyan edip tavsiyede bulunması olduğu vurgulayan Baltacı, “UEFA’ya biz bu konu hakkındaki görüşünüzü ve tavsiyenizi hem bize hem de TFF’ye bildirin dedik” ifadelerini kullandı.

İşte Beşiktaş İkinci Başkanı Engin Baltacı’nın öne çıkan açıklamaları:

“ADALETLİ BİR SEZON OLMADI”

“Şenol hocamızın söyledikleriyle aynı görüşteyiz bu sezon için. Bizce de bu sezon adaletli bir sezon olmadı. Bunu da her platformda söyledik. 6 Şubat’ta meydana gelen depremden sonra, depremin futbola yansımaları nedeniyle ortaya çıkan sürecin TFF Başkanı ve yönetimi tarafından adil yönetilmediği görüşündeyiz. Başkanımızı o zamanki açıklaması nedeniyle ‘Bunun şimdi zamanı mı?’ diye eleştirenler, sonrasında ‘Doğruymuş’ demeye başladı.

“HAKLARIMIZI KORUMANIN DEPREMLE NE ALAKASI VAR?”

Depremden 3 gün sonra TFF, ‘Bunun iki metodu var: Ya tüm maçları yok saymak ya da geri kalan maçları hükmen saymak’ demişken kimsenin görüşünü almadan bu kararı verdi. Bizim de bu noktadaki başvurularımızı dikkate almadı. Beşiktaş yönetimi olarak depremden hemen sonrasında gece toplandık ve yardım faaliyetlerini organize ettik. Yönetimdeki tüm arkadaşlarımız seferber oldu. Bunları yaparken camiamızın da futbol alanındaki menfaatlerini korumaya çalıştık. Haklarımızı korumanın depremle ne alakası var?

“BEŞİKTAŞ’IN PAÇASINA YAPIŞTILAR”

İlk maçtan itibaren Beşiktaş’ın paçasına yapışılma durumu var. Dönün Alanyaspor maçına bakın. Beşiktaş söz konusu olduğunda sesini yükseltip elini masaya vuranlar, ligin hem altını hem de üstünü dizayn etme konusunda kendi istediklerini uygulamaya koyuldular diye düşünüyorum. Ama şunu net olarak bir kez daha söyleyebilirim; Beşiktaş’ın paçasına yapışıldı. Beşiktaş camiası da bunu anladı ve bizim çabamıza destek verdi. Sonrasında spor kamuoyu da bunu anladı. Bir kulüp başkanı da geçtiğimiz günlerde iki kararın da adil olduğunu düşünmediğini söylemiş. Bugün bunu söyleyen anlayış dün ‘Bu doğrudur’ diye görüş bildirdi.

“HAKEMLER KONUSUNDA AYNI NOKTADAYIZ”

Biz geçen yıl başkanımızın hakemlerle ilgili söylediği nokta neyse biz her konuda hala o noktadayız. ‘Herkes için adalet talep ediyoruz’, ‘Bu ligi bitirtmeyiz’, ‘Belgeleri açıklarız’ diyenler gibi değiliz. Biz dün hangi adaletten bahsediyorsak, hangi konuda ne söylüyorsak oradayız.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi

“BU FEDERASYONUN DEVAM ETMEMESİ LAZIM”

TFF seçimi için yönetim kurulu olarak henüz bir görüşme yapmış değiliz. Daha adaylar belli değil, bu işin bir takvimi var ve o devreye girmiş değil. Mevcut yönetim de adaylığını deklare etmiş değil. Ancak bizim yeniden aday olmaları yönünde bir beklentimiz ve temennimiz de yok. Biz çok net bir şekilde bu federasyonun, başarısız olduğunu, başarısız gördüğümüzü başkanımızın ağzından birkaç kez ifade ettik. Bu görüşümüzü değiştirecek bir şey de henüz gerçekleşmedi. Dolayısıyla kişisel olarak söylüyorum bunu ama buradan bakarsak bu federasyonun göreve devam etmesi gibi bir şeyin söz konusu olmaması lazım.

“UEFA’YA TFF’YE BİLDİRİN DEDİK”

UEFA’nın yerel federasyonlarla ilgili yapabileceği şey, görüşünü beyan edip tavsiyede bulunmaktır en fazla. Gerisi yerel federasyonun vereceği bir karardır. Ama UEFA’nın tavsiyesine aykırı bir işlem yapmak da federasyonların ne kadar başvurabileceği bir yöntemdir bilmiyorum. O nedenle UEFA’ya biz bu konu hakkındaki görüşünüzü ve tavsiyenizi hem bize hem de TFF’ye bildirin dedik. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir