Adalar vize kararı… Yunan iltifat gibi gösteriyor… Ege’de dengeler değişecek

FEHMİ KÖFTEOĞLU

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Açıklanan vize kolaylığının turizm hareketini destekleyeceğini ve Ege Adaları’na giden ziyaretçi sayısının artmasına vesile olacak önemli bir adım olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Celestyal Cruise Türkiye Direktörü ve Karavan Turizm Direktörü Özgü Alnıtemiz ise, kararın sadece bu sene için değil, gelecek yıllar için de geçerli olması gerektiğini söylüyor.

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Ege Adaları’na Türk vatandaşların turistik ziyaretlerinin yüzde 100 oranında artacağını düşünüyor.

Jolly Tur Yurt Dışı Turlar Müdürü Tolga Tekin “Müthiş bir gelişme” diyor.

TERCİHLER DEĞİŞECEK

Gerçekte ise karar turizmde Türkiye’nin aleyhine, Yunanistan’ın lehine. Uygulama, Ege bölgesinde turistik açıdan dengenin Türkiye aleyhine bozulmasına neden olacak.

Türkiye’nin üst gelir grubuna mensup kesimin tatil mekanı; Alaçatı, Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası yerine Ege Adaları olacak.

7 DEĞİL 365 GÜN OLSUN

Nitekim Ege’de Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız (Hios), Meis (Kastelorizo), Sömbeki (Simi), İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Midilli (Lesvos) ve Kilimli (Kalimnos)) adalarındaki Yunan turizmciler ve esnaf bu karardan çok memnun olduklarını söylüyor.

Sömbeki (Simi) Adası Belediye Başkanı Lefteris Papakalodukas “Adaları ziyaret etmek isteyen Türkler, sadece yazın değil, artık bahar ve kış mevsiminde de adalara gelecek, Türk turist sayısında artış bekliyorum, Türk turistlere, 7 gün değil, yıla 365 gün süreli vize verilmeli.” dedi.

TÜRKLER EN MAKBUL TURİST

Adaların sayı ve harcaması en yüksek turistleri olarak dikkat çeken Türk turistler, adalar esnafı için önemli bir gelir kapısı,

İstanköy Adası’nda “Naval Travel” şirketinin sahibi Yiannis Kufos “Türk turisti, 3 değil, 5 hatta 7 Avrupalı turiste değişmem.” derken, Leros Adası Belediye Başkan Yardımcısı ve turizmci Dimitri Kastis de Türklerin adalara gidemediği dönemde “Adaya gelen turistlerin yüzde 90’ı Türk idi. Türk turistler gelmediği için kriz yaşıyoruz.” demişti.

Çeşme’nin karşısındaki Sakız’ın (Chios) Ticaret Odası Başkanı Pandeli Legatos da “Sakız’ın turizmi Türk turistlere dayanıyor.” diyordu.

Mevcut uygulamada yıl boyunca Ege Adaları’na; Fethiye, Marmaris, Bodrum, Çeşme, Ayvalık, Kuşadası ve Kaş’tan düzenlenen feribot seferleriyle gidilebiliyor. Ege Adaları’na talebi yüzde 100 oranında artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir