Yunanistan ABD’den F-35 istedi

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a satılmasını istedi.

Austin, Pentagon’da Panagiotopoulos ile görüştü.

Görüşme öncesinde basına kısa bir açıklama yapan Austin, ABD ile Yunanistan ortasındaki savunma iş birliğinin “hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu” söyledi.

Austin, “Güncellenen ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İş Birliği Mutabakatları ülkelerimizin ortak barış ve güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığı gösteriyor ve bunlar NATO’nun bölgeye stratejik giriş amaçlarını desteklemek üzere Yunanistan’daki Amerikan askeri varlığının artırılmasına imkan sağladı.” diye konuştu.

ÜLKE İSMİ VERMEDEN “REVİZYONİZM” SUÇLAMASI

Panagiotopoulos ise ABD ile ülkesi ortasındaki savunma iş birliğinin “son yılların en yüksek düzeyine çıktığını” söyledi.

Yunan Bakan, Rusya’yı “saldırgan” olarak tanımlarken bu ülkeye karşı “her türlü adımı atmaya” ve “Ukrayna’ya her türlü yardımı yapmaya” hazır olduklarını belirtti.

Ülke ismi vermeden “revizyonizm” suçlamasında bulunan Panagiotopoulos, şöyle konuştu:

“Revizyonizm, ister memleketler arası hukuk nizamını düzenleyen temel kuralların sorgulanması şekliye ortaya konulsun, ister memleketler arası kabul görmüş sonları değiştirme arayışı olarak tabir edilsin yahut birçok vakit olduğu üzere her ikisi olarak tezahür etsin, ABD, Yunanistan ve Kuzey Atlantik İttifakı’nın çıkarları için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Revizyonizm hakim olmamalıdır.

İlkelerin farkında olmalı ve olumsuz emsallerden kaçınmaya kararlı olmalıyız ve bu cins yasa dışı ve istikrarsızlaştırıcı davranışlara kalkışanlara karşı ortak bir duruş sergilemeliyiz. Temel ortak amaç, öncelikle memleketler arası hukuka ve tıpkı vakitte âlâ komşuluk bağlantılarına dayanan memleketler arası hukuk tertibinin korunması olmalıdır.”

“ORTAKLIĞIN YENİ KÖŞE TAŞI F-35 SATIŞI OLACAK”

Panagiotopoulos, görüşmenin ABD ile Yunanistan ortasındaki münasebetleri daha da derinleştirme imkanı sağlayacağını umduğunu belirterek Austin’e “Bu paydaşlığın elbet yeni bir köşe taşı da ABD ile Yunanistan Silahlı Kuvvetleri ortasındaki etkileşimi, uyumu ve ortak çalışabilirliği artıracak son teknoloji F-35 savaş uçağının Yunanistan tarafından satın alınması olacaktır” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*