Yunan Bakan yine Türkiye’yi hedef aldı

Yunan Bakan yine Türkiye'yi hedef aldı
Yunan Bakan yine Türkiye'yi hedef aldı

Geçen hafta Washington’da atılan imzalarla Amerika ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği genişletildi. O anlaşmaya imza atan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias varılan mutakabakatla ilgili konuştu.

Dendias Kathimerini Gazetesindeki demecinde “Türkiye’nin tepkisi Amerika için çok önemli olsaydı, askeri güçlerinin kullanımı için Meriç hududundan birkaç kilometre ötede bulunan Dedeağaç’daki bir karargahı ya da Doğu Akdeniz’in göbeğinde bulunan Girit’teki sudda deniz üssünü seçmezdi” dedi.

Dendias, Yunanistan’ın bu protokol sayesinde, hem siyasi hem de askeri açıdan daha da güçlendiğini öne sürdü. İsim vermeden “Eğer bir ülke, intihar derecesinde çaresizlik içinde, bize saldırmayı planlıyorsa, Yunanistan’da Amerikan askeri güçlerinin konaklandığını ciddi şekilde göz önünde bulundurmadir” diye konuştu.

“Bugünkü Türkiye’nin, 20 yıl öncesindeki Türkiye ile hiçbir ilgisi yok. Amerika ve NATO’daki bürokrasi artık bunu idrak etmelidir. ” diyen Yunan Bakan Türkiye’nin, İsrail, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerini iyileştirmesi imkanlarının sınırlı olduğunu öne sürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*