Yargıtay temsilcisi de ‘dezenformasyonla mücadele’ teklifini eleştirdi: Kanun tekniği açısından badire

AK Parti ve MHP’nin “dezenformasyonla mücadele” olarak nitelendirdiği basın kanununda değişiklik yapılmasına dair teklif Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Tartışma yaratan 29. hususa, komitedeki görüşmelere Yargıtay temsilcisi olarak katılan 8. Ceza Dairesi üyesi İhsan Baştürk de karşı çıktı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran, Baştürk, bu unsurun sakıncasını, “Tasarıda cürüm olarak nitelendirilen hususların yüzde 99’u basın yoluyla işlenir ve bunun ağırlaştırıcı neden sayılması kanun tekniği açısından kahır yaratır. Kamu barışını bozma üzere bir kavramın yargı tarafından uygulanmasında tartışmalar çıkabilir. Ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu tertibi ile ilgili bilginin ne olduğunun belirlenmesi zahmet arz eder” diye anlattı.

‘BOŞ ÖYKÜ ANLATTIN’

Teklif sahibi MHP’li Feti Yıldız ile AKP’li Ahmet Özdemir ise Yargıtay üyesi Baştürk’e bu kelamları nedeniyle reaksiyon gösterdi. Yıldız, Baştürk’ü, “suç ideolojisi yapmakla” suçladı. Özdemir de, “Boş öykü anlattın, afaki kıymetlendirme yaptın” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.