Uzmanlardan Kurban Bayramı uyarısı: 6. dalga kapıda!

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde haftalık olay sayısını açıkladı. Son vakitlerde 5 kat artan koronavirüs olayları nedeniyle Kurban Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlardan ikaz geldi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık ve Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, artış gösteren hadise sayılarına ve alınması gereken önlemlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, hadise sayılarındaki artış nedeninin alınmayan tedbirler olduğunu belirterek ivedilikle tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Ceyhan, “Türkiye’de tedbirler kaldırıldığında olay sayılarının artacağını aslında varsayım ediyorduk. Biz hadise sayısı azaldığında çabucak önlemleri kaldırdık. Bundan ötürü hadise sayısı arttı. Devlet resmi ağızlardan ‘Maskeden kurtuluyoruz, salgın bitti’ dediğinde insanlarda bir rahatlama oluştu. Hastalık hafif seyrediyor diye seviniyorlar. Vefat sayısı azalabilir fakat bu salgının daha fazla yayılmasına da sebep olur” dedi.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla bayramlaşmaların olacağını ve hadise sayılarının da artacağını kaydeden Ceyhan, “Maske takılmıyorsa teması artıran her türlü aktiviteden uzak durmalıyız. Hastalığın yayılma riskini göz önünde bulundurmalıyız” diye konuştu.

HACCA GİDENLER 10 GÜN KARANTİNADA KALMALI

Prof. Dr. Saltık devletin, Kurban Bayramı için halka ikaz yapması gerektiğini belirtti. Saltık, “Salgın bilgileri günlük ve dürüstçe yayımlanmalı. Hacca giden beşerler 10 gün karantinada kalmalı. Testleri negatif çıkana kadar da karantinaları devam etmeli. Aşılanma ise süratli bir halde devam etmeli. Toplu taşıma ve kapalı yerlerde kapasite sınırlanması getirilmeli” tabirlerini kullandı. Saltık, yeni bir bilim şurası oluşturulmasını ve yapılan toplantıların kamera kaydına alınarak, halka açık yayımlanması gerektiğini söyledi. Saltık, “Son vakitlerde artan yoksullukla birlikte salgın da artabilir. Yoksulluk ve beslenememeyle bir arada insanların psikolojisi ve fiziksek direnci zayıflar” diye konuştu.

6. DALGA KAPIDA

Kovid-19’un büsbütün bittiği düşünülerek önlemlerin bırakıldığını lakin 6. dalganın kapıda olduğunu belirten Uzm. Dr. Akyol, şahsî korunma tedbirlerinin gevşetilmemesi konusunda ihtarlarda bulundu.

Akyol, “Sağlık otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin tedbirlerle yürütmesi gerekiyor. Şayet önlemler bırakılmaya devam edilirse, ne yazık ki sonbahara çok daha makus bir giriş yapacağız. Açık alanların risksiz olduğu hakikat, yaz periyodu hepimiz birbirimizden daha uzak aralarda açık alanlarda bulunabiliyoruz lakin kapalı alana girdiğimizde kesinlikle maske takılması gerekir. Kurban Bayramı’nda gerçekleştireceğimiz bayram ziyareti ve gezmelerde, önlemi elden bırakmamalıyız. Hasta bireyler aile büyüklerine yaklaşmamalı, hastalık taşıyıcı risk kümesinde olan çocuklarımız öteki çocuklarla yakın temas etmemelidir” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*