Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin yöneticilerinin çift maaş aldığı ortaya çıktı

Halk geçim kaygısıyla boğuşup yoksullukla uğraş ederken kamu kurumlarının idare şurası üyeleri çift maaş almaya devam ediyor. Bunun son örneklerinden biri ise Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (TDİ) oldu.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, yüzde 49’u AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın lideri olduğu Türkiye Varlık Fonu’na (TVF), yüzde 51’i ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’na ilişkin olan TDİ’nin idare heyeti üyelerine yüz binlerce lira ödendiği ve çift maaş aldıkları ortaya çıktı. TDİ’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere nazaran, kurumun idare şurası 7 bireyden oluşuyor. Bu idare konseyi üyelerine de geçen yıl toplam 634 bin 956 TL ödendi. Raporda, idare şurası üyelerine ödenen paranın Cumhurbaşkanı kararı ile belirlendiği de belirtildi. Ayrıyeten TDİ idaresine 90 bin 538 TL de ikramiye ödendiği açıklandı.

TARİH VE İLAHİYAT MEZUNLARI YÖNETİYOR

Fahrettin Soran: TDİ İdare Şurası Lideri. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. AKP periyodunda uzun yıllar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yöneticilik yaptı. AKP’nin İBB’yi kaybetmesinin akabinde 2019’un temmuz ayında İBB iştiraki İSTAÇ A.Ş. genel müdürlüğü misyonundan istifa etti. 5 Mayıs 2020’de de TDİ Genel Müdürlüğü vazifesine atandı. Öte yandan Soran, İBB’de meclis üyeliği yaptı.

Murat İbrahim Çelebi: TDİ İdare Şurası Lider Vekili. Birebir vakitte da Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nda küme lideri olarak vazife yapıyor. Milletlerarası alakalar mezunu.

Uğur Ünal: TDİ idare heyeti üyesi vazifesinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Lideri ve tarih kısmı mezunu.

Mehmet Otomobilci: TDİ idare heyeti üyesi ve Gelir Yönetimi Başkanlığı’nda lider yardımcısı olarak vazife yapıyor. Maliye kısmı mezunu.

Ahmet Yener: TDİ İdare Konseyi üyesi ve Vergi Kontrol Heyeti Lider yardımcısı. Kamu idaresi kısmı mezunu.

Akif Akşam: TDİ İdare Konseyi üyesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Kontrol Konseyi Lideri. İşletme mezunu.

Mustafa Kızıl: Hem TDİ İdare Heyeti üyesi hem de Hazine ve Maliye Bakan danışmanıydı. Kamu idaresi kısmı mezunuydu. Bu yıl ise Kızıl’ın yerine açıköğretim sıhhat kurumları işletmeciliği mezunu, butik işletmecisi Nüket Özer atandı.

Faaliyet raporunda, TDİ’nin iki genel müdür yardımcısına da 2021 yılında yüzbinlerce lira ödendiği belirtildi. Raporda, “üst idare takımında misyon yapan iki genel müdür yardımcısına net olarak 2021 yılında 354 bin 774 TL (toplam) fiyat ve 50 bin 682 TL ikramiye ödemesi yapılmıştı” sözlerine yer verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*