Trump’ın hedefinde Rusya ve Çin var

Trump'ın hedefinde Rusya ve Çin var
Trump'ın hedefinde Rusya ve Çin var

Eski ABD Başkanı Donald Trump bir kez daha ilginç bir iddiayla gündemde. Hedefindeyse Rusya ve Çin var. İki ülkenin, ABD’nin Afganistan’da terk ettiği helikopterleri söküp incelediğini önü sürdü.

Eski Başkan Trump, yaklaşan ABD senato seçimlerinde cumhuriyetçi senatör Chuck Grassley’i desteklemek için oradaydı. Ancak konuşmasında hedef gösterdikleri başkaydı. Trump, “Rusya ve Çin’in elinde artık helikopterlerimizin örnekleri var” iddiasında bulundu.
Bunların artık düşman eline geçtiğini söyledi.

Trump sıklıkla ABD Başkanı Joe Bıden’ın konuşmalarda yaptığı hataları eleştiriyordu. Ancak bu sefer hata yapan kendisi oldu. “ABD Pakistan’dan çıktı” dedi. Kısa bir süre sonra “Afganistan” diyerek kendi hatasını düzeltti.

Eski ABD Başkanı, Bıden’a yönelik yeni eleştirilerde de bulundu. ABD’nin enerji bağımsızlığını kaybettiğini bu nedenle petrol ihraç eden ülkeler örgütüyle tekrar konuşmak zorunda kaldığını savundu. Kendi yönetiminin buna son vermişken, Bıden yönetiminin onlardan yardım istediğini söyledi.

Iowa genellikle başkan adaylarının seçim kampanyalarına başladığı eyalet olarak biliniyor. Bu yüzden Trump’ın eyalette konuşma yapması, 2024 seçimlerine bir hazırlık olarak değerlendirildi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*