Son dakika… Erdoğan – Biden görüşmesi sonrası taraflardan ilk açıklamalar

Son dakika... Erdoğan - Biden görüşmesi sonrası taraflardan ilk açıklamalar
Son dakika... Erdoğan - Biden görüşmesi sonrası taraflardan ilk açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında Biden’ın Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkin biçimde yönetilmesi arzusunun altını çizdiği, Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna yaklaşık 20 yıl katkıda bulunmasını takdirle karşıladığını dile getirdiği aktarıldı.

Liderlerin görüşmesinde, Suriye’deki siyasi süreç, Afganistan’da ihtiyaç sahiplerine insani yardımın ulaştırılması, Libya’daki seçimler, Doğu Akdeniz’deki durum ve Kafkasya’nın güneyindeki diplomatik çabaların gündeme geldiği kaydedildi.

ABD Başkanı Biden’ın iki ülke arasında savunma iş birliğini ve Türkiye’nin NATO üyesi olarak önemini teyit ettiği, öte yandan ABD’nin Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemine sahip olmasından endişe duyduğuna işaret ettiği bildirildi.

Biden’ın görüşmede ayrıca güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemine vurgu yaptığı ifade edildi.

TÜRK KAYNAKLARDAN İLK AÇIKLAMA

Kritik zirve sonrası Türkiye tarafından yapılan açıklamada ise görüşmenin olumlu olduğu ifade edildi. Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. 

Görüşmede, ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda atılacak adımların ele alındığı ifade edildi.

 
 
 
 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*