Sedat Peker’in basın danışmanı Emre Olur tutuklandı

Arnavutluk’ta yakalandıktan sonra Türkiye’ye iade edilen Ahmet Emre Olur’un İstanbul Organize Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğündeki süreçleri tamamlandı.

Olur, buradaki süreçlerinin akabinde Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten savcılığa çıkarılan Olur, tabirinin akabinde “suç işlemek emeliyle kurulan örgüte üye olma” kabahatinden tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe gönderildi.

Olur hakkında düzenlenen sevk yazısında, şüphelinin cürüm örgütü önderi Sedat Peker ile yakın bağlantısı içerisinde olduğu, örgüt önderinin WhatsApp üzerinden kendisine gönderdiği Tweet dizisini paylaştığı, örgüt önderinin kaldığı otelde ve villada 7,5 ay kadar birlikte kaldığı belirtildi.

Sevk yazısında şüphelinin, örgütün öbür üyeleri ile yakın irtibatlı olduğu konusunda HTS kayıtlarının bulunduğu vurgulanarak, zanlının savunmasında, örgüt önderinin hala bulunduğu Birleşik Arap Emirliklerine kadar tatile gittiğini söylediğine işaret edildi.

Emre Olur, Arnavutluk’ta gözaltına alınıp Türkiye’ye getirilmişti.

Olur’un örgüt başkanı ile görüşme gerçekleştirdiğine, kendi toplumsal medya hesaplarından örgütü ve örgüt başkanını övücü nitelikli paylaşımlar yaptığına vurgu yapılan yazıda, şüphelinin Sedat Peker cürüm örgütü üyesi olduğu tarafında kuvvetli kanıtların bulunduğu söz edildi.

OLUR HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI VERİLDİ

Sevk yazısında kuşkulu Olur’un, üzerine atılı kabahatin vasıf ve mahiyeti, mevcut kanıt durumu ve suça dair maddede yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak tutuklanması tarafında karar verilmesi talep edildi.

Olur’un nöbetçi sulh ceza hakimliğince “suç işlemek hedefiyle örgüte üye olma” cürmünden tutuklanmasına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Hakkında “tehdit”, “suçu ve hatalıyı övmek”, “hakaret”, “suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olma”, “basit yaralama”, “sesli, yazılı yahut manzaralı bir mesaj ile hakaret” hatalarından isimli makamlarca aranan Ahmet Emre Olur, Tiran Havalimanı’nda gözaltına alınarak 18 Eylül’de Türk yetkililere teslim edilmişti.

Bu kapsamda gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen Olur, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesine götürülmüştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*