Şarkıcı Gaye Su Akyol’un Seçim Sonrası Yazdıkları Tarihçi Emrah Safa Gürkan’ı Çileden Çıkardı!

Şarkıcı Gaye Su Akyol, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası Twitter’dan yaptığı açıklamalar ile Tarihçi Emrah Safa Gürkan’ı şaşkına uğrattı. Akyol’un tweet’ini alıntılayarak yanıt veren Gürkan, ‘Bu mistisizm nereden geliyor ya, seküler bir damarda çok garip…’ diye yazdı.

2023 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tur oylaması 28 Mayıs Pazar günü sona erdi ancak kamuoyunda tartışmalar henüz sonlanmadı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verilerine göre seçimi Cumhur İttifakı cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan kazandı.

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız” açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler de buna benzer konuşmalarını sürdürdü.

Onlardan biri de şarkıcı Gaye Su Akyol’du… Akyol Twitter hesabından “Biz evrensel ve zamansız değerlere inanan milyonlarız, 10.000 sene önce de gerçek değer buydu, 10.000 sene sonra da bu olacak. O yüzden dünyanın adalet kantarında, zamanın izafi olduğu tekamül boyutunda biz kazananlarız, eninde sonunda tüm boyutlarda kazanacağız.” diye yazdı.

Şöyle devam etti:

‘İnsan haklarına, eşitliğe, adalete, sevgiye, mutluluğa, huzura, hayallere inanmaya devam ediyorum ben, üzüntümü, hayal kırıklığımı, yasımı inkar etmeden. Gittiğim her yere de kendim olma, inandığım değerleri hakikat kılma savaşımı götüreceğim.’

“Zaten daha iyi bildiğim bir şey de yok. Sizin var mı? Unutmayın çok kalabalığız ve çok haklıyız. Görüşmek üzere…”

İşte o tweet:

Akyol’un bu tweetini alıntılayarak Emrah Safa Gürkan tepki gösterdi: “10.000 sene önce şehir bile yoktu hormonlarımızın dikte ettiği şeylerden mi bahsediyoruz anlamadım. Öldürme vs. gibi 10 emir tarzı şeylerden mi neymiş bu evrensel değerler hem Jericho’da hem New York’da geçerli? Bu mistisizm nereden geliyor ya, seküler bir damarda çok garip.”

Sözlerinin devamında Gürkan, “Hadi 10.000’i lafın gelişi alalım mesela 1000 diyelim. Mesela Song Çin’inde ve Mao döneminde doğru olan gerçekler nelerdir? Hayat bu kadar basit bir şey mi?”

‘Havalı ama muğlak laflar. İnanılmaz bir divan edebiyatı…’

Gürkan, Akyol’un “zamanın izafi olduğu tekamül boyutunda” sözlerini alarak “Tekamül mü?” diye sordu.

Bunları bir yerlerden duyuyorlar ama nerelerden ya? Bu laflar okumamış insan lafı değil. Ama bir mantık silsilesi de yok. Varsa da ben anlamadım. Ezberlenmiş bir şekilde. Ama nerede? Bu terminoloji nereden geliyor?

“Garip. Batıda da çok var. Kavramlar arttıkça açıklama gücü azalıyor”

Postmodernizm divan edebiyatına dönüştü. Manasız şeyleri örtmek için kullanılıyor yeni kavramlar ki burada tekamül gibi loaded bir kavramın değişik bir kullanımı var. Ya da Freudian slip. Seküler mistisizm 101.

“Lan sofist mi olduk biz acaba ya farkında olmadan?”

‘Enteresan ya rasyonalite öldü resmen. Doğru yoktur vs. gibi sloganlar bizi ne noktaya getirdi. Hep böyle şeyler duyuyorum bir dört beş senedir. Paralel kavramsal evrenler, oksimoronik terimler, kontradiktuar tamlamalar. Lan sofist mi olduk biz acaba ya farkında olmadan?’

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir