Rusya, NATO ile köprüleri attı

Rusya, NATO ile köprüleri attı
Rusya, NATO ile köprüleri attı

“NATO’nun faaliyetlerine yanıt olarak, 1 Kasım’dan başlayarak askeri ateşenin çalışmaları da dahil olmak üzere NATO’daki daimi misyonumuzun çalışmalarını askıya alıyoruz. İkinci olarak NATO’nun Moskova’daki askeri irtibat çalışmalarını askıya alıyoruz. Çalışanlarının akreditasyonları 1 Kasım’da geri alınacak. Üçüncü olarak Belçika Büyükelçiliği bünyesinde kurulan NATO bilgi bürosunun çalışmalarını durduruyoruz.” Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıkladı. Rusya, NATO ile köprüleri attı.

Rusya, NATO nezdindeki temsilciliğinin faaliyetlerini askıya alacağını böyle duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu adımın NATO’nun geçen hafta 8 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal edilmesine yanıt olarak atıldığını söyledi. NATO, 6 Ekim’de yaptığı açıklamada Rusya’nın NATO temsilciliğinde görev yapan 8 yetkilinin “gizli istihbarat subayı” olarak çalıştıklarını öne sürmüştü.

NATO, 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı ilhak etmesi sonrası Rusya ile fiili işbirliğini askıya almış ancak üst düzey görüşmeler ve ordular arasındaki askeri işbirliği için kanalları açık tutmuştu.

Rusya NATO’yu sınırları yakınında provokatif eylemlerde bulunmakla suçlarken, NATO da Rusya’ya Kırım’ın işgaliyle uluslararası hukuku hiçe sayma ve NATO üyelerinin güvenliğini tehdit etme suçlamasında bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*