Rusya mütekabiliyet gereği ülkedeki 34 Fransız ve 27 İspanyol diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Fransa’nın Moskova Büyükelçisi Pierre Levy’nin bakanlığa çağrılarak Fransa’da 41 Rus diplomatın kışkırtıcı ve haksız bir karar ile istenmeyen kişi ilan edilmesinin sert bir formda protesto edildiği belirtildi.

Kelam konusu adımın Rus-Fransız münasebetlerine ve yapan ikili iş birliğine önemli ziyan getireceği vurgulanan açıklamada, “Bu karara karşılık olarak Rusya’daki Fransız diplomatik kurumlarında 34 çalışan ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi. Bu bireylerin, ilgili notanın Büyükelçiye teslim edildiği tarihten itibaren iki hafta içinde Rusya topraklarını terk etmeleri gerekiyor.” sözlerine yer verildi.

Fransa, Rusya’nın 34 Fransız diplomatını hudut dışı etme kararını kınadı

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa’nın Rusya’daki Büyükelçiliğinde misyonlu 34 diplomatı hudut dışı etme kararının şiddetle kınandığı belirtildi.

Açıklamada, Rus tarafının bu kararı, 4 ve 11 Nisan tarihli çok sayıda Rus casusunun güvenlik gerekçesiyle Fransa tarafından hudut dışı edilmesi kararlarına karşılık aldığı aktarıldı.

Fransa’nın Rusya’daki Büyükelçiliğindeki diplomat ve işçinin Viyana Kontratı kapsamında vazife yaptığı tabir edilen açıklamada, Rus makamlarının hudut dışı etme kararının yasal bir temele dayanmadığı savunuldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa’nın Moskova Büyükelçisi Pierre Levy’nin bakanlığa çağrılarak Fransa’da 41 Rus diplomatın kışkırtıcı ve haksız bir karar ile istenmeyen kişi ilan edilmesinin sert bir halde protesto edildiği belirtilmişti.

Kelam konusu adımın Rus-Fransız ilgilerine ve yapan ikili iş birliğine önemli ziyan getireceği vurgulanan açıklamada, “Bu karara karşılık olarak Rusya’daki Fransız diplomatik kurumlarında 34 çalışan ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi. Bu bireylerin, ilgili notanın Büyükelçiye teslim edildiği tarihten itibaren iki hafta içinde Rusya topraklarını terk etmeleri gerekiyor.” tabirlerine yer verilmişti.

Rusya, 27 İspanyol diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, mütekabiliyet gereği ülkedeki 27 İspanyol diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İspanya’nın Moskova Büyükelçisi Marcos Gomez Martinez’in bakanlığa çağrılarak, Madrid idaresinin İspanya’da 27 Rus diplomatı kışkırtıcı bir formda istenmeyen kişi ilan etmesinin protesto edildiği kaydedildi.

Dostça olmayan bu adımın Rusya ile İspanya ortasındaki bağları zedeleyeceği belirtilen açıklamada, “Buna yanıt olarak, İspanya’nın Moskova Büyükelçiliğinde ve St.Petersburg Başkonsolosluğunda vazifeli 27 diplomat ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi. Bu kişlerin, büyükelçiye ilgili notanın verilmesinden itibaren yedi gün içinde ülkeyi terk etmesi gerekiyor.” tabirleri kullanıldı.

“Beklediğimiz bir karardı”

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares de basına yaptığı değerlendirmede, “Beklediğimiz bir karardı. Rus diplomatlar için hudut dışı edilmesi kararı aldığımızda bu tip olayların karşılıklılığı olacağını söylemiştim.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*