Rodin artık Antalya’da

“Tutkunun Heykeltıraşı Rodin – Erbil Arkın Özel Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” isimli stant Antalya Kültür Sanat’ta izleyiciyle buluştu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 140. kuruluş yıldönümü münasebetiyle, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı dayanağıyla düzenlenen stanttaki yapıtları Antalya’ya getirtmek hiç de kolay olmamış. Öncesinde Picasso, Orta Güler, Cecil Beaton üzere kıymetli stantları de büyük özveriler ile kente getirten Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın lideri Davut Çetin’e bu kıymetli sergiyi ve art planını sorduk.

ÇOK GÜÇLÜ GÜVENLİKLE GELDİ

Çetin, Rodin’in 2006 yılında Sakıp Sabancı Müzesi’ne geldiğini söyleyerek süreci şöyle anlattı: “Biz bu yapıtların Kıbrıslı bir iş adamında olduğunu öğrendik. ATO’nun 140. kuruluş yıldönümü sebebiyle Antalyalılar ile buluşturmak istediğimiz bir seçkiydi. Koleksiyonerimiz Erbil Arkın’ın vesilesi ile yapıtları Kıbrıs’tan getirttik. 4 aylık bir uğraş sonucunda bu sergiyi yapabildik. Eserler karayolu ile feribot vasıtasıyla gelecekti lakin olmadı. Daha sonra tüm eserler sigortalanarak hava yolu ile çok güçlü güvenlik tedbirleri alınarak kentimize ulaştı. Yalnızca Antalyalıların değil yurt dışından gelen konuklarımızı de ağırlıyoruz. Herkesin kesinlikle görmesi gereken dev bir stant.”

Antalya’ya 22 parçayı getirdiklerini lakin 5 parçayı nakliye ve komite güçlülüğü sebebiyle taşıyamadıklarını tabir eden Çetin, milletlerarası bir sanatçıyı Antalya’da ağırlamanın memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.

SERGİ KESİNLİKLE GÖRÜLMELİ

Çetin, yapıtların Rodin’in heykel imal tekniklerindeki çalışma karakteristliğini düzgün yansıtan modüller olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “Biz bu heykel standında Rodin’in birinci yaptığı kesimlerden geç yaptığı yapıtlara kadar bir heykeli yaparken hangi teknikleri kullandığını, mitoloji hususlarını nasıl işlediğini, klasizm devrinden Rönesans’a nasıl etkilendiğini ve nasıl çağdaş çağın çığır açan heykeltraşı olduğunu izleyiciye sunuyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*