Reaksiyon çeken çocuk kitabı: Hekim düşmanlığı aşılanıyor

Kendisi de sağlıkçı olan muharrir Irmak Aydın Gökduman’ın 10 yıl evvel yazdığı, Salacak Yayınları tarafından basılan “Bekir Dede’nin Şikâyeti” isimli çocuk kitabında hekimlere yönelik olumsuz ve yanlış tabirler yer alması reaksiyon çekti. Kitapta, yakınmalarına aldığı karşılıklara sonlanan yaşlı bir adam, doktora “Be anlayışsız adam! Ne söylesem ‘yaşlılıktandır’ deyip duruyorsun. Sadece bunu söylemek için mi tabip oldun? Her hastalığın bir şifası vardır. Bunları öğrenmeye aklın yetmedi mi?” diyor.

‘AKILLA DA, EĞİTİMLE DE BAĞDAŞIR YANI YOK’

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın aktardığına nazaran, satışı hala devam eden kitaba ait Eğitim-İş Sendikası Genel Lideri Kadem Özbay, “Bu örnekteki üzere sakıncalı içeriklere sahip kitapların çocukların ulaşımına açılmasının akılla da eğitimle de bağdaşır yanı yok” dedi. Buna emsal yanlış iletiler içeren birçok kitabın MEB’in okullara tavsiye listesinde de yer aldığını hatırlatan Özbay, şöyle devam etti:

“Olması gereken; tabibe, sıhhat işçisine şiddet artmışken bu çarpıklığı eğitimle çözecek kitapların yaygınlaşması, derslerin eklenmesidir. Öyküyü vahim buluyoruz. Kıssanın akışı içerisinde hekimin o azarı hak ettiğinin düşündürülmeye çalışılmasını tehlikeli buluyoruz. Çocukların başına işlenmeye çalışılan bu kompozisyon, gelecek yıllarda tabibe şiddet hadiselerinin tohumunu atıyor. ‘Doktorları nasıl koruruz’ diye düşünüp siyaset üretmek yerine onlara ‘Giderlerse gitsinler’ diyen iktidar da tüm ögeleriyle bunu başarıyor. Bu kitaplar, bu karanlık periyodun meyveleridir.”

Çocuk ve gençlik edebiyatı uzmanı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Necdet Neydim, metni tutarsız bulduğunu, başlangıç ile son ortasında bir irtibat bulunmadığını, amaç kitlesinin bariz olmadığını söyledi.

‘HEPSİ OKUNDUĞUNDA DAHA GÜZEL ANLAŞILIR BİR KİTAPTIR’

Kitabın muharriri Irmak Aydın Gökduman ise eleştirilen hikayeyi şu sözlerle savundu: “Doktor ile yaşlı adam ortasında bir ironi var. Yaşlı psikolojisiyle söylenmiş bir söz. Bilirsiniz, yaşlıların bazen ani çıkışları olur. Masalda bu üzere sözler olmasa elbette daha güzel olurdu. Son paragrafla haddi aşmış üzere görünen lakin hepsi okunduğunda daha uygun anlaşılan bir kitaptır.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*