Putin’den Türkiye BMGK daimi üyeliği açıklaması

Putin'den Türkiye BMGK daimi üyeliği açıklaması
Putin'den Türkiye BMGK daimi üyeliği açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi olabileceğini düşündüğünü aktardı, “Rusya buna tek başına karar veremez, oy birliği gerekiyor” dedi.

Putin, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 18. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Toplantısı’nda konuştu.

Putin’e Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” görüşüne katılıp katılmadığı soruldu. Rus liderin cevabı “Hayır” oldu. Ancak Putin, Erdoğan’ın bu açıklamasının arkasındaki nedenleri anladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kısa süre önce Rusya’da görüştüklerini belirten Rus Lider, Erdoğan’ın Türkiye’nin de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olabileceği düşüncesi ile ilgili olarak “Buna Rusya tek başına karar veremez, oy birliği gerekiyor. Hindistan, Güney Afrika gibi ülkeler de var. Önemli olan dengeyi sağlayabilmek. Erdoğan’a da söylediğim gibi eğer daimi üyelerin haklarını ellerinden alırsak BM ölür” ifadelerini kullandı.

Güvenlik Konseyi’nde değişiklik yapılabileceğini savunan ve bu konuda Erdoğan’a hak verdiği söyleyen Putin, “Güvenlik Konseyi’nin temelini yıkmadan bir değişiklik yapılması gerekiyor zira bugün Güvenlik Konseyi, BM’nin anlamıdır. Bu yapıyı nasıl daha dengeli, etkin kılacağımızı düşünmeliyiz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*