PKK’nın ‘Basın Komitesi’ yapılanmasına operasyon: 19 gözaltı

Diyarbakır’da, Belçika ve İngiltere’den yayın yapan televizyon kanallarına program hazırladıkları, terör örgütü propagandası yaparak, örgütün üst idaresinin talimatlarını aktardıkları ve kentteki hava hareketliliğini örgüt üyelerine duyurmak gayesiyle haber yaptıkları tespit edilen ajanslara yönelik operasyonda 19 kuşkulu gözaltına alındı. Yapılan araştırmada, bu ajansların kimi Avrupa ülkeleri tarafından finanse edildiği tespit edildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, Terörle Çaba Şube Müdürlüğü gruplarınca, terör örgütü PKK’nın ‘Basın Komitesi’ yapılanmasına yönelik çalışma yapıldı. Diyarbakır’da bulunan Pel İmal, Piya İmal, Ari İmal isimli ajansların Belçika’da yayın yapan Sterk TV ve İngiltere’de yayın yapan Medya Haber TV isimli televizyon kanallarına program hazırladıkları ve yayınlattıkları tespit edildi.

Aynı emelle hizmet eden Jin News haber ajansı ile ilgili de çalışma yürütüldü. Sterk TV ve Medya Haber TV kanallarının 9 başlıkta 102 programa ilişkin 82 saatlik program içerikleri incelendi.

Çalışmalarla, bölücü terör örgütü propagandası, terör örgütünün hükümlü elebaşı Abdullah Öcalan lehine programlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütüne yönelik yaptığı operasyonların Kürt halkına yönelik yapıldığı izlenimi vererek ajitasyon, terör örgütünü legal göstermeye yönelik çalışmalar, örgütün üst idaresinin talimatlarını aktarma, ‘Son Dakika’ bilgisi girerek Diyarbakır’dan havalanan F-16’ların harekatını örgüt mensuplarına duyurmak gayesiyle haber yapıldığı belirlendi.

Sabah gerçekleştirilen operasyonda 19 kuşkulu gözaltına alındı. Yapılan aramalarda çok sayıda toplatma kararı bulunan yayın ve dijital gereçler ile örgütsel doküman ele geçirildi. Şüphelilerin emniyetteki süreçleri devam ediyor. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.