Pilotların yabancı havayollarına geçişi zorlaştırıldı, itiraz geldi

Havacılık bölümünde pandemi sonrası süratle olağana dönmeye başlayan taleple birlikte oluşan pilot açığı nedeniyle başta Kuzey Amerika ve Körfez ülkeleri olmak üzere yurtdışından Türk pilotlara değerli talep oluştuğu belirtilirken Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Türk pilotların yabancı havayolu işletmelerine geçişini zorlaştıran bir düzenlemeye gitti.

Buna nazaran, ilgili genelge ile uçuş takımlarının yurtdışındaki bir havayoluna geçişinde gerekli olan uçuş lisansının verifikasyonu süreci için pilotların ayrılacağı havayolu şirketinin isteği olmaması halinde en az 6 ay bekleme mühleti getirildi.

HAVA-İŞ İTİRAZ ETTİ

Gelişmenin akabinde Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve SHGM’ye yazılı itirazda bulunan Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) 19 Temmuz’da ise Ulaştırma Bakanlığı ve SHGM yetkilileriyle biraraya gelerek çekincelerini bildirecek.

SHGM, 24 Haziran tarihli genelge ile “ekip geçişleri hakkında” birtakım düzenlemelere gitti. Genelge ile getirilen değişiklikler 5 Temmuz’da bildiri edildi.

 6 AY MÜDDETLE BEKLEME

Ekip Geçişleri Genelgesi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge’ye nazaran, lisans sahibi uçuş grupları (pilotlar) Türkiye’de bağlı bulundukları havayollarının muvafakatı olmadan ayrılıp yabancı havayollarına geçmek isterlerse, taban 6 ay müddetle verifikasyon (verification) müracaatları kabul edilmeyecek.

Eğitim bedeli borcu üzere mükellefiyetleri bulunan pilotların ise bu yükümlülüklerini yerine getirene kadar verifikasyon süreçleri yapılmayacak.

Bir pilotun yurtdışında bir havayoluna geçiş yapabilmesi için lisansının, lisansı düzenleyen ilgili sivil havacılık otoritesi tarafından doğrulanması gerekiyor. Bu süreç “verification” olarak isimlendiriliyor.

KİŞİLERİN ÇALIŞMA HÜRRİYETİ VE FERDÎ HAKKINA MÜDAHALE 

Hava-İş Sendikası’ndan bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada değişikliğin bireylerin çalışma hürriyeti ve ferdî hakkına müdahale niteliği taşıdığını ve yurtdışında çalışmak isteyen pilotların engellenemeyeceğini söyledi.

Hava-İş yetkilisi, “Özellikle pandemi sonrası gelişmelerle birlikte Türkiye’den önemli ölçüde pilot talebi var. Bilhassa Kuzey Amerika ve Körfez ülkelerinden. Lakin genelge ile Türk pilotların yabancı havayollarına geçişi güçleştirildi” dedi.

SHGM genelgesinde kelam konusu değişikliğin emeli, “…tarife ve uçak sayısına uygun takım planlamasının ağır dönem öncesi yapılması ve ağır dönemde grup geçişlerinin operasyonun sürdürülebilirliğinin sağlanması ve uçuş emniyetine mümkün olumsuz tesirinin azaltılması…” olarak tabir edildi.

YABANCI PİLOTLARIN ORANI YÜZDE 4

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun dün yaptığı açıklamaya nazaran, Türkiye’de havayolu nakliyatı pandemi öncesi düzeylere yaklaşmış durumda. Buna nazaran, haziran’da, 2019 yılı haziran ayı uçak trafiğinin yüzde 95’ine, 2019 Haziran yolcu trafiğinin ise yüzde 89’una ulaşıldı.

Öte yandan Hava-İş yetkilisi birçok ülkede olduğu üzere şu anda Türkiye’de de pilot muhtaçlığı bulunduğuna işaret ederek, “Havayolları açık ilanlarla pilot arıyorlar. Evvelce 1 ayda kâfi sayıya ulaşırlardı. Şu anda 6-7 aydır açık ilanlar var” dedi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün faaliyet raporunda yer alan bilgiye nazaran, 2021 yılsonu prestijiyle Türkiye’de toplam 10,525 uçak pilotu bulunuyor. Yabancı pilotların oranı ise yüzde 4 düzeyinde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*