‘Patent’ uyuşmazlığı: O ülkede iPhone satışı yasaklandı

Akıllı telefon satışlarında dorukta olan Apple’ın yeni bir patent ihlali davası sonuçlandı. Ericsson tarafından açılan dava sonrasında, 5G iPhone ve iPad’lerin Kolombiya’da satılması yasaklandı.

Apple’ın Güney Amerika ülkesine ithalat yapması da kısıtlandı.

ERİCSSON PATENTİNİ İHLAL EDİNCE OLANLAR OLDU

ShiftDelete’in haberine göre; Ericsson ile yaşadığı yeni bir patent krizi, Apple’ın başını yakacak üzere duruyor. Kolombiya’da devam eden patent davasında, Apple’ın 5G iPhone ve iPad modellerinin patent ihalinde bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine 5G dayanaklı Apple eserlerinin satışı yasaklandı.

Foss Patents tarafından hazırlanan rapora nazaran, Ericsson ve Apple ortasında uzun yıllardır 5G’ye ait bir patent iştiraki bulunuyor. Lakin Apple’ın bir müddettir iPhone patentlerinin lisans haklarını yenilemediği, lakin buna karşın kullanmaya devam ettiği sav edildi. Bunun üzerine Ericsson 5G patentleriyle ilgili yeni bir dava açtı.

YASAK, ÖBÜR ÜLKELERE YAYILACAK MI?

Kolombiya’da görülen davaya itiraz eden Apple avukatları, halihazırda ülkede 5G ağlarının olmadığını lisana getirdi. Apple’ın, Kolombiya’da 4G takviyeli iPhone ve iPad satışına devam etmesi gerektiği istendi. Yeniden de bu itiraz, ülkeye iPhone ithalatının yapılmasını engellemeye yetmedi.

Patent ihlali yüzünden bir ülkede satış yapamamak Apple’ı etkileyecek olsa da, Kolombiya pazarında büyük bir oyuncu olmadığını belirtmek gerekiyor. Ayrıyeten Ericsson’un başlattığı bu itirazın, başka ülkelere yayılıp yayılmayacağı şimdilik belgisiz.

Aslında bu, Apple ve Ericsson ortasındaki birinci patent uyuşmazlığı değil. Daha evvel de ABD ve Avrupa’daki iPhone/iPad modellerinin 4G patentlerine inceleme başlatılmıştı. Teze nazaran Apple, kullandığı 4G modemler için Ericsson’a ödeme yapmak zorundaydı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*