Paris’ten Londra’ya misilleme uyarısı

Paris'ten Londra'ya misilleme uyarısı
Paris'ten Londra'ya misilleme uyarısı

“İngilizler açık şekilde harekete geçmezse, 2 Kasım itibarıyla planlanan misilleme önlemleri hayata geçirilecek. Çünkü bu mümkün değil, top İngiltere’nin sahasında. Onlara bir öneride bulunduk.” Fransa cephesi geri adım atmıyor. Bu kez Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron misilleme uyarısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G-20 Liderler Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında ülkesinin İngiltere ile patlak veren balıkçılık krizine ilişkin de konuştu. Macron, Fransa’nın Calais kentinde bulunan çok sayıda düzensiz göçmenin Dransa’ya iltica talebi olmadığını ve İngiltere’ye gitmek istediğini söyledi. “Bu konuda tansiyon yükseldi ve İngiltere’nin içinde siyasi tartışmalara neden oldu. Deniz yoluyla gelenleri geri itmek gibi bazı tercih ve uygulamaları kabul edemeyiz. Bu uluslararası insani hukuka aykırıdır” dedi.

Brexit anlaşmasının uygulanmasının sadece Fransa’yı ilgilendiren bir konu olmadığını ifade eden Fransız lider, misilleme mesajı verdi. “Hiçbir gerilim istemiyorum ancak ciddi olunmalı. 10 aydır çalışıyoruz. Balıkçıların bir kısmına ruhsat verildi, diğerlerine ise bilinmeyen nedenlerden dolayı verilmedi. Fransız hükümeti ve Avrupa Birliği bu yaklaşımda devam ederseniz misilleme önlemleri olacak deme hakkı var” ifadelerini kullandı.

Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bu sorunun çözümü üzerinde konuştuklarını da belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*