Otizmli yeteneklerden oluşan Bizim Orkestra’dan farkındalık konseri

“Müzik dehası” piyanist Buğra Çankır’ın da aralarında olduğu otizmli gençler, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde hem bireysel hem de orkestra olarak yeteneklerini sergiledikleri konserde sahne aldı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinde 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla çoğunluğunu otizmli gençlerin oluşturduğu orkestra “farkındalık konseri” verdi.

Doğadaki tüm seslerin frekanslarını ayırt edebilme yeteneğine sahip ve “müziğin dehası” kabul edilen otizmli piyanist Buğra Çankır’ın da aralarında bulunduğu Bizim Orkestra, müzik eğitimi alan otizmli ve görme engelli gençlerden oluşuyor.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Bizim Orkestra’nın üyeleri yeteneklerini hem bireysel hem de grup olarak sergiledi.

Piyanodan kanuna, bateriden akordiyona farklı birçok müzik aletini ustalıkla çalan gençler, popüler şarkıları da söyledi.

Barış Manço’nun şarkılarını seslendiren gençlerin konserin sonunda hep birlikte söyledikleri “Memleketim” isimli şarkı izleyicilerden büyük alkış aldı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurtaslan, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde sürekli eğitim, araştırma ve uygulama merkezi bünyesinde kurulan otizmli ve görme engelli gençlerden oluşan orkestranın farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik düzenlediğini ifade etti.

Orkestranın yaklaşık 3 ay önce Ankara’da güzel sanatlar liseleri ile konservatuvarlarda müzik eğitimi alan otizmli gençlerden kurulduğunu anlatan Kurtaslan, ayrıca 2 görme engelli öğrencinin de solistlik yaptığını belirtti.

Gençleri iki öğretim elemanının haftada 2’şer saat düzenli çalıştırdığını aktaran Kurtaslan, şunları kaydetti.

“Amacımız farkındalık yaratmak ve ayrıca hem bu öğrencilere mentorluk yapmak, çünkü onlar zaten müzik eğitimi alıyor hem de onlarla birlikte meslektaş olarak bu işi sürdürmek. Hepsi birbirinden yetenekli. Akademik olarak baktığımızda sanatta yeterlilik düzeyine gelmiş olan Buğra Çankır var aramızda. Buğra bütün otizmli gençlere de örnek bir gencimiz çünkü özellikle müzik alanında sanatta yeterlilik düzeyine gelmek kolay değil. Çok ciddi emek vermek gerekiyor. Buğra hem yetenek olarak özel bir çocuk hem de geldiği seviye dünyada pek emsali olmayan bir çocuğumuz.”

“Otizmli bireylerin yükseköğretime katılımını arttırmak için çalışıyoruz”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sosyal medya hesabından Bizim Orkestra’nın konserine ilişkin yaptığı paylaşımda, konsere katılamadığını ancak söz verdiğini ve kliplerine eşlik edeceğini belirtti.

Otizmli bireylerin yükseköğretime katılımını arttırmak için çalıştıklarını ifade eden Özvar, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nün kıymetli otizmli bireylerimizin hayatın her alanında daha çok yer almaları için farkındalığımızın ve çabalarımızın artmasına vesile olmasını temenni ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir