Müslümanlar “Biden” dedi

Müslümanlar "Biden" dedi
Müslümanlar "Biden" dedi

Kasım 2020’de yapılan seçim sonuçlarını mercek altına alan Change Research anket şirketi, ABD’deki Müslüman seçmenlerin yüzde 86 oranında Biden’ı tercih ettiğini ortaya koydu. Müslümanların Biden’ı tercih etmelerinin en önemli sebepleri ise İslamofobi ve nefret suçlarıyla mücadele beklentisi.

Araştıramaya göre Müslümanlar, Demokrat Parti’den eşitsizlik, beyaz üstünlüğü, sağlık maliyetleri gibi sorunlarla mücadele etmesini istiyor. Ancak “İslamofobi, nefret suçları ve ayrımcılık neredeyse tüm Müslüman seçmenleri etkileyen sorunların başında geliyor. Müslüman seçmenin yüzde 96’sı nefret suçlarının, yüzde 94’ü beyaz üstünlükçü görüşün ve yüzde 92’si ise Müslümanlara yönelik tutumların bu ülkedeki büyük sorunları teşkil ettiğine inandığını belirtiyor.

ABD’li Müslüman seçmenin gündeminde Filistin, Uygur ve Arakan sorunları da var. Seçmenler Biden yönetiminin bu konuda da adım atmasını bekliyor. Amerikalı Müslüman seçmenin yüzde 90’ı ABD’nin İsrail politikasını doğru bulmuyor. Yüzde 54’ü İsrail’den daha çok Filistinlilerin desteklenmesi gerektiği görüşünde. Yüzde 35 ise ABD’nin Filistin sorunu konusunda tarafsız kalmasını istiyor.

Araştırmaya göre Müslüman ABD’lilerin yüzde 81 Amerika’nın Ortadoğu’dan birliklerini azaltmasını destekliyor. Ancak Suriye’deki vahşetin önlenmesi için Esad rejimine güç kullanılmasına karşı değil.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*