Murat Bakan, İGA hakkındaki çarpıcı savları sordu

İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanı tarafından alınan kararla, İstanbul Havalimanı’nı işleten şirketlere 3 yıl ek işletme mühleti verildiği, toplam 2 milyar 700 milyon Euro kira ödemesinin alınmayacağı tezleriyle ilgili soru önergesi verdi.

İzmir Milletvekili Murat Bakan, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA şirketiyle ilgili çarpıcı argümanları gündeme getirdi.

Murat Bakan’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılması istemiyle hazırladığı önergede şu sözlere yer verildi:

  •  Cumhurbaşkanı tarafından alınan bir kararla, İstanbul Havalimanı’nı işleten şirketlere üç yıl ek işletme müddeti verildiği, bu üç yıl boyunca İGA’nın ödemesi gereken yıllık 900 milyon Euro olmak üzere toplamda 2 milyar 700 milyon Euro kira gelirinin alınmayacağı ve üç yıl boyunca DHMİ tarafından İGA’ya yıllık 275 milyon Euro’nun işletme sarfiyatı olarak ödenmesinin sağlandığı tezleri bulunmaktadır.
  • Bununla birlikte İstanbul Havalimanı’nın üretimi kademesinde DHMİ ile İGA ortasında imzalanan üretim mukavelesine ters olarak pist kotlarının 30 metre düşürülerek üretimci firmalara 1.3 milyar dolar haksız kar sağlandığı, ayrıyeten yapılan mevcut 3 pistin de mukavelede belirtilen standartlarda ve uzunlukta yapılmayarak bu yolla da milyonlarca dolar haksız yarar elde edildiği kamuoyuna yansımıştır.

“İMTİYAZLARIN MÜNASEBETİ NEDİR” 

İzmir Milletvekili Bakan şu soruları yöneltti: 

1- İstanbul Havalimanı’nı işleten şirketlere üç yıl ek işletme müddeti verildiği, bu üç yıl boyunca İGA’nın ödemesi gereken yıllık 900 milyon Euro olmak üzere toplamda 2 milyar 700 milyon Euro kira gelirinin alınmayacağı ve üç yıl boyunca DHMİ tarafından İGA’ya yıllık 275 milyon Euro’nun işletme masrafı olarak ödeneceği savları gerçek mu? Gerçek ise kârı şirketlere ziyanı vatandaşlara yükleyen ve “şeffaflık” prensibiyle bağdaşmayan bu karar nasıl açıklanmaktadır?

2- Kelam konusu şirketlere sağlanan imtiyazların münasebeti nedir?

3- DHMİ ile İGA ortasında yapılan bir çalışma ile ihale kuralları İGA lehine değiştirilerek kontrat ile üretim sorumluluğu İGA’ya ilişkin olan başta yeni pistlerin ve yapılması gereken  yeni uydu terminal binası üzere milyarlarca Euro fiyatındaki yatırımın İGA’nın yaptığı fizibilite çalışmalarına nazaran yapılmasına  gerek olmadığı kararlaştırılarak  bunun  imza kademesine geldiği tezleri yanlışsız mu?

4- Proje kapsamında yer alan AirPort City için İGA tarafından kurulan şirkete kontratta aksi karar olduğu halde 49 yıllık hak periyodu yapılacağının da kararlaştırıldığı tezleri hakikat mu?

5- İstanbul Havalimanının paylarının Katar yahut Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılması istikametinde rastgele bir çalışma yapılmakta mıdır?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*