Milyonluk Aboneli Analist: Bu Altcoin Delist Olabilir!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz hafta bir altcoin projesine soruşturma başlattı. SEC’e göre soruşturma, olası bir menkul kıymetler kanunu ihlalleri zinciri nedeniyle ortaya çıktı. Buna göre SEC, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın tokenini inceliyor: Binance Coin (BNB). Olayın ardından kripto kişilikleri ve analistler, Binance Coin’in geleceği hakkında tahminler vermeye başladı. Bu tahminler arasında en çok öne çıkan yazı ise Coin Bureau’nun sunucusundan geldi. Detayları sizin için derledik.

Altcoin, Amerika’da delist kurbanı olabilir

Guy lakaplı takma isimli bir kripto analisti, BNB Coin konusuyla ilgili, yakın zamanda bir video yayınladı. Paylaşımında analist, 2.07 milyon YouTube abonesine BNB için en kötü senaryoyu açıkladı. Buna göre popüler altcoin projesinin, Binance’in ABD kolu olan Binance.US’tan bu yıl delist edilmesi mümkün. Delist, bir kripto paranın veya paritenin, bir borsada bundan böyle işlem görmemesi anlamına geliyor. Ancak Guy, ABD’deki bir BNB delist’in, altcoin’in fiyatını büyük olasılıkla etkilemeyeceğini belirtiyor. Bunun nedeni olarak ise, “işlem hacminin çoğunun uluslararası düzeyde gerçekleşmesi” olarak gösteriyor:

“En kötü durumda, BNB’nin Binance.US listesinden çıkarılması mümkündür. Ancak BNB’nin ticaret hacminin çoğunun Binance’in uluslararası versiyonunda ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki diğer borsalarda gerçekleşiyor. Bu nedenle, listeden çıkarmanın derin bir etkisi olması pek olası değildir. BNB fiyatına göre…”

Binance BNB Coin için SEC’e ceza ödeyebilir

Sözlerine devam eden Guy, Binance’in SEC’e dolar cinsinden ceza ödeyebileceğini de belirtti. Buna göre ceza, dünyanın en büyük borsasının son günlerdeki kazancıyla doğru orantılı olacak. Binance, cezayı BNB ICO’su (İlk kripto arzı) üzerinden SEC’e ödeyecek. Ancak analiste göre asıl mesele başka. Guy, bu anlaşmayla, BNB’nin bir menkul kıymet olduğuna dair bir maddenin çıkabileceğini söylüyor. Ayrıca, bu nedenle ABD borsalarında listelenemeyeceğine dair bir maddenin çıkabileceğini ifade ediyor. Ancak analist, Binance’in artan merkeziyetsizliği nedeniyle BNB’nin artık bir menkul kıymet olmadığına SEC’i ikna etmeye çalışabileceğini de ekliyor:

“Alternatif olarak Binance’ın, SEC’i, BNB’nin ilk yıllarından beri yeterince merkeziyetsiz hale geldiğine ikna etmeyi başarması mümkün. Şimdi Binance bunu denerse, ben şahsen başarılı olamayacaklarını tahmin ediyorum. Diğer vakalara dayanarak, SEC kesinlikle Binance ekibinin BNB arzının bu kadar büyük bir kısmını elinde tutmasını sevmiyor.”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC bu ayın başlarında, Binance’i araştıracaklarını duyurdu. Araştırma, BNB’nin 2017’deki ilk ICO’sunun menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğini belirlemeyi amaçlıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*