Meteoroloji’den birçok bölge için kuvvetli rüzgar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkenin doğusu ile güneybatı bölümlerinin modüllü ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Muğla, Ordu ve Erzincan etrafları, Aydın, Denizli ve Burdur’un güneyi, Antalya’nın batı ilçeleri ile Samsun ve Tokat’ın doğusunun mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın Marmara’nın güneyi, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz’in iç kesimlerş Doğu Anadolu’nun batısında kuzeyli, Doğu Anadolu’nun doğusunda güneybatı istikametlerden kuvvetli(40-60 km / saat) olarak esmesi beklenmektedir.

Hava sıcaklığının İç ve batı kısımlarda 5 ila 10 derece artacağı, doğu bölgelerde 4 ila 8 derece azalacağı iddia ediliyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Marmara’nın güneyi, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz’in iç kısımları Doğu Anadolu’nun batısında kuzeyli, Doğu Anadolu’nun doğusunda güneybatı taraflardan kuvvetli(40-60 km/ saat) olarak esmesi yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Modüllü ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın, bölgenin güneyinde kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE: Modüllü, güney kısımlarının yer yer çok bulutlu, Muğla etrafları ile Aydın ve Denizli’nin güney kesitlerinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın, Kıyı Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Kesimli bulutlu, Antalya’nın batısı ile Burdur’un güney bölümlerinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın, Doğu Akdeniz’in iç kesitlerinde kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Modüllü ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor.

BATI KARADENİZ: Modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Modüllü ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Ordu etrafları ile Samsun ve Tokat’ın doğu bölümlerinin geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, ekseriyetle sağanak, iç kısımlarının yükseklerinde (2500 metre üzeri) yer yer karla karışık yağmur ve kar biçiminde görülmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Kesimli ve çok bulutlu, doğusu ile Erzincan etraflarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın, batısında kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğusunda güneybatı taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Kesimli ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*