Meteoroloji uyardı: Hava sıcaklıkları 10 derece birden düşecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkenin kuzey, iç ve doğu bölümlerinin modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, Batı Akdeniz’in iç kısımları, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun doğusu (Ardahan hariç) ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Çorum, Amasya ve Giresun etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, Marmara’nın kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının, kuzeybatı kesitlerde yağışla ve kuzeyli rüzgarla birlikte hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacağı, iç kısımlarda 2 ila 4 derece artacağı, öteki yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı kestirim ediliyor. Rüzgarın batı bölümlerde kuzey ve kuzeybatı vakitle kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile iç ve doğu bölümlerde güney ve güneybatı taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği kestirim ediliyor.

MAHALLÎ KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Marmara’nın kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz koşullara karşı (Ani sel, lokal su baskını, mahallî dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış anında kuvvetli rüzgar, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kurallara karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Kesimli ve çok bulutlu, sabah Trakya kesiti ile öğlen saatlerinden itibaren bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların bölgenin kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık, vakitle kuzey ve iç kesitlerinin modüllü, yer yer çok bulutlu, Kuzey Ege’nin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Modüllü, iç ve doğu bölümlerinin yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz’in iç kısımları ile Doğu Akdeniz’in Toroslar bölümünün mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık vakitle kesimli yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Konya etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

BATI KARADENİZ: Kesimli vakitle çok bulutlu, bölge genelinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Kesimli ve az bulutlu, vakitle çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Orta Karadeniz kıyıları ile Çorum ve Amasya etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Kesimli ve az bulutlu, doğu bölümlerinin yer yer çok bulutlu, Kars, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Kesimli ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*