Maymun çiçeği ve zona ortasındaki farkları biliyor musunuz?

Dünya genelinde corona virüsüne karşı gayret devam ederken öteki bir hastalık olan maymun çiçeği olayları da yükselişini sürdürüyor. Hastalığın bedende döküntülere neden olduğu biliniyor, lakin tekrar döküntülere yol açan zona ile maymun çiçeği ortasındaki farkları biliyor musunuz?

Maymun çiçeği salgınıyla bağlantılı birinci olay, 7 Mayıs’ta İngiltere’de, hastalığa yakalandığına inanılan ve Nijerya’ya yakın vakitte seyahat eden bir şahısta tespit edildi.

O vakitten beri en az 12 ülkede 80’den fazla olay görüldü.

Hastalık, bedende zona ile benzerlikleri paylaşan besbelli bir kızarıklığa neden oluyor. Maymun çiçeğinde olduğu üzere, zona belirtileri ortasında da güçsüzlük, titreme ve kas ağrıları bulunur. Kimi şahıslarda döküntü ortaya çıkmadan evvel ciltte ağrı, kaşıntı, karıncalanma ve yanma da gelişir.

Mirror’da yer alan habere nazaran, maymun çiçeği ile zonayı birbirinden ayırt ettirecek farklılıklar da bulunuyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI

Maymun çiçeği, hayvanlar ve beşerler ortasında yayılan mikropların neden olduğu, ender görülen bir zoonotik hastalıktır.

Virüs, sadece kısa bir aralık kat edebilen büyük damlacıklar yoluyla bulaşır, lakin cilt lezyonlarıyla yahut bazen çarşaf yahut giysilerle direkt temas yoluyla da yayılabilir.

Maymun çiçeği döküntüsü çoklukla birinci semptomlardan bir ila beş gün sonra ortaya çıkar.

Döküntü çoklukla yüzde başlar, daha sonra bedenin öbür bölgelerine yayılır.

Maymun çiçeğindeki döküntüler, yüz bölgesinde olayların %95’inde, avuç içi ve ayak tabanlarının %75’inde, ağzın %70’inde, cinsel organların %30’unda, gözlerin %20’sinde görülür.

ZONA HASTALIĞI

Zona da su çiçeği hastalığına neden olan birebir virüsün neden olduğu ağrılı bir durumdur.

Herkeste görülebilir lakin en çok yaşlı insanlarda olur.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Vakfı’na nazaran, 85 yaşına kadar yaşayan insanların yaklaşık %50’si hayatlarının bir noktasında zona geliştirecek.

Zona, maymun çiçeği hastalığında olduğu üzere ağrılı bir kızarıklığa neden olan viral bir enfeksiyondur.

Zona belirtileri de, ağrı, yanma, uyuşma yahut karıncalanma, dokunma hassasiyeti, ağrıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı döküntü, açılan ve kabuklanan sıvı dolu kabarcıklar ve kaşıntı halinde olur.

Zona döküntüsü çoklukla göğüs ve karın sonları boyunca bir tertipte gelişir.

Medical News Today, “Zona bazen kurdeşen, sedef hastalığı yahut egzama üzere öbür cilt rahatsızlıklarıyla karıştırılabilir” diyor.

Uzmanlar, şayet zona mı yoksa maymun çiçeği üzere daha önemli bir hastalığa mı sahip olduğunuzdan emin olamıyorsanız hekiminizle konuşmanızın en düzgünü olduğunu söylüyor.

Birçok durumda, tabipler tıbbi geçmişe, fizik muayeneye ve semptomlara dayanarak teşhis koyabiliyor.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*