Kripto Piyasası Bu Şok Gelişmeye Kilitlendi! Haftaya…

Kripto para dünyasında, yatırımcıların sektöre olan güvenlerini sürdürmeleri için istikrar ve güvenilirlik esastır. Bu nedenle, Circle’ın potansiyel olarak 4-12 milyar dolar değerindeki USDC’nin toplam ihracının %10-%30’unun itfasıyla karşı karşıya olduğu haberi, kripto piyasasına şok dalgaları gönderdi.

Bu veriler doğruysa USDC’nin iflas etme riski yok!

China National Think Tank ve Huobi Global’de eski bir araştırmacı olan yazar Loki Zeng’e göre, Circle’ın önümüzdeki hafta bu kurtuluşu başarıyla karşılaması bekleniyor. Şirket, Circle’ın SVB’deki fonlarının zaten transfer sırasında olduğu ve FDIC kurallarına göre önümüzdeki Pazartesi gününe kadar tamamlanması gerektiği gerçeği de dahil olmak üzere ayrıntılı bilgiler yayınladı.

Ancak yine de bu fonların kredilendirilmeme olasılığı var. Bu durumda bile, Circle’ın fonları tamamen kurtarmak veya kısmen geri kazanmak için yalnızca zamana ihtiyacı olacak. Ayrıca Circle, en kötü durum senaryosu gerçekleşse bile boşluğu doldurma ve 1:1 alışverişi sağlama yeteneğine sahip.

Kalan nakit mevduat, BNY Mellon’da 5.4 milyar dolar ve Customers Bank’ta 1 milyar dolar. BNY Mellon düşük riskli bir banka olarak kabul edildiğinden ve Customers Bank orta riskli bir banka olduğundan, bu yeni bilgilerin hiçbiri kötü haber değil. Aşırı koşullarda SVB ile 3,3 milyar dolar kaybedilse bile, Circle boşluğu doldurma yeteneğine sahip. Bu bilgi doğruysa, USDC’nin iflas etme riski yok.

Bundan sonra Circle’ın hamleleri nelere olabilir?

Şu anda piyasa, USDC’nin 0,96 dolarlık fiyatıyla rahat. Bu, USDC’nin ödeme gücüne sahip olup olmadığı mantığına dayanan Circle-SVB yatırım fırsatının ilk aşamasının sonunu işaret ediyor. Piyasa her zaman haklıdır ve USDC’nin fiyatı makul bir aralık olan 0,895 ile 1,000 dolar arasına düştü.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasanın güveni açıkça arttı ve USDC’nin fiyatlaması makul bir aralığa döndü. Bununla birlikte, 0,04 dolarlık fark, esas olarak USDC’deki yükselişle ilgili piyasa endişelerini gösteriyor. Oyunun ikinci turunun ana konusu, USDC’de bir koşu olup olmayacağı ve eğer öyleyse ne olacak? USDC fiyatının trendi açısından değişkenler olabilir, ancak önümüzdeki hafta ne olacağı neredeyse kesin. İlk kaçınılmaz olay, Circle’ın ödeme kanalını açması. Bu, Circle’ın yayınladığı tüm bilgilerle örtüşüyor ve şirket, 1:1 tam ödeme sağlama yeteneğine sahip.

İkinci sebep, Circle’ın likiditesinin bu hareketi desteklemek için yeterli olması. Yalnızca BNY Mellon ve Customers Bank’tan gelen fonları dikkate alsak bile Circle’ın 6,4 milyar dolar nakit parası ve %100 ödeme gücü var. Finansman açığı olmadığında, itfa kanalını açmak altcoin fiyatını istikrara kavuşturmanın ve FUD’yi (korku, belirsizlik ve şüphe) ortadan kaldırmanın en hızlı yoludur.

İkinci kaçınılmaz olay, Circle ödeme kanalını açtıktan sonra çok sayıda geri ödeme (veya ‘USDC’de çalışma’) olacak. Bu itfa talebi iki yönü içeriyor: (1) USDC 1U’ya dönmediği sürece var olacak olan arbitraj fırsatları ve (2) yatırımcıların USDC’yi itibari para birimiyle değiştirmek isteğiyle USDC ve ABD bankalarının sistemik riskinden endişe duyabilecekleri ve dolayısıyla riskten korunma ihtiyaçları.

Kripto üzerindeki olumsuz ve olumlu etkiler neler olabilir?

Circle’ın itfa kanalını açması ile USDC’yi elinde bulunduranlar satış fırsatı yakalayacak. Ancak, geri ödeme işleminin tamamlanması biraz zaman alabileceğinden, fiyatın mutlaka 1,00 ABD Dolarına dönmesi gerekmeyebilir. Bu nedenle, yatırımcıların kayıplardan kaçınmak için zamanında kararlar almaları gerekir. Öte yandan, USDC’nin itfa edilmesi kripto endüstrisi üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabilir. İlk ve en önemli etki, diğer stablecoin’lerin değerinin düşmesine neden olabilecek bir fiyat düşüşüyle ​​sonuçlanan USDC’ye hücum potansiyeli. İkinci potansiyel etki, USDC’nin itfa edilmesi düzenleyici incelemeyi çekebileceğinden, ortaya çıkabilecek düzenleyici tepki.

Ancak yazar, uzun vadede itfanın sektör üzerinde olumlu etkileri olabileceğinden de bahsediyor. Stablecoin’lerin şeffaflığını ve güvenilirliğini artırmaya ve gelecekte başka bir ‘Siyah Kuğu’ olayı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, daha fazla yatırımcının stablecoin’lerle ilişkili risklerin farkına varmasına ve onları daha düzenlenmiş ve güvenli varlıkları seçmeye teşvik edebilir.

Sonuç olarak, USDC’nin itfa edilmesinin kripto endüstrisi üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilirken, piyasanın her zaman haklı olduğunu hatırlamak önemli. USDC’nin fiyatı dalgalanabilir, ancak Circle 1:1 döviz kurunu koruyabildiği sürece, bir bütün olarak kripto piyasası üzerinde önemli bir etkiye sahip olması pek olası değil. İtfa, gelecekte bir bütün olarak sektöre fayda sağlayacak olan stablecoin’lerin şeffaflığının ve güvenilirliğinin artmasına yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir