Kraliçe II. Elizabeth’in “Platin Jübilesi” kutlamaları başladı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahttaki 70’inci yıldönümü için düzenlenen 4 günlük Platin Jübile kutlamaları bugün Buckingham Sarayı’nda başladı. Bin 200’den fazla subay, asker, yüzlerce ordu müzisyeni ve 240 attan oluşan askeri geçit merasimi, lokal saatle 10.00’da başladı. Askerler Buckingham Sarayı ve Tralfagar Meydanı ortasında bulunan The Mall’da yürüyerek Atlı Askerler Geçit Merasimi alanına gitti. Askerler daha sonra 260 yıllık bir gelenek olan Trooping the Colour isimli askeri merasimi sürdürdü. Binlerce Londralı Tralfagar Meydanı’nda ve Buckingham Sarayı etrafındaki alanlarda askeri geçit merasimini seyretti. Merasim ayrıyeten Londra’daki St. James Park’a yerleştirilen büyük bir ekrana da yansıtıldı.

İngiltere’nin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarı unvanına sahip olan Kraliçe Elizabeth için düzenlenen merasime katılmak üzere Kraliyet ailesi üyeleri saat 10.30 sıralarında Buckingham Sarayı’na gelmeye başladı. Kraliçenin öbür kraliyet mensuplarıyla İkinci Dünya Savaşı uçaklarının modellerini de içerecek olan Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) uçuşunu izlemek üzere saat 13.00 civarında Buckingham Sarayı’nda balkona çıkması bekleniyor. Ayrıyeten, Kraliçe Elizabeth’in Platin Jübile kutlamaları için bugün düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde Birleşik Krallık ve deniz çok topraklarının genelinde bin 500’den fazla ışık yakılacak. Birleşik Krallık’ta yıldönümü, düğün ve taç giyme üzere periyotlarda yapılan ışık yakma geleneği buradaki merasimlerde de sürdürülecek. Öte yandan 4 gün boyunca başşehir Londra’nın yanı sıra ülke genelinde çeşitli kutlamalar yapılacak.

PLATİN JÜBİLE KUTLAYAN BİRİNCİ ÖNDER

Kraliçe II. Elizabeth, Birleşik Krallık tarihinde Platin Jübile’yi alan birinci hükümdar oldu. Birleşik Krallık tarihinde tahttaki 70’inci yıl dönümüne ulaşan hükümdarlara verilen Platin Jübile’nin yanı sıra, ayrıyeten tahttaki 25’inci yılını dolduran hükümdara Gümüş (Silver) Jübile, 40’ıncı yıl için Rugby Jübile, 50’inci yıl için Altın (Golden) Jübile, 60’ıncı yıl için Elmas (Diamond) Jübile, 65’inci yıl için Safir Jübile veriliyor. Jübile ise “yıldönümü” ve “sevinç” manasına geliyor.
Birleşik Krallık monarşisinde 1760 ve 1801 yılları ortasında hükümdarlık yapan III. George, 50’inci yılı için Altın Jübile almıştı. 1837 ile 1901 yılları ortasında Birleşik Krallık hükümdarı olan Kraliçe Victoria ise 50’inci yıl için Altın Jübile ve 60’ıncı yılı için Elmas Jübile’yi almıştı.

MERASİM SIRASINDA PROTESTOCULAR GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, Buckingham Sarayı’ndaki Platin Jübile kutlamaları sırasında taşkınlık yapan ve merasimin tertibini bozduğu belirtilen birkaç kişinin polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Protestocular ortasında Animal Rebellion isimli hayvan hakları savunucusu aktivist bir kümenin da yer aldığı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*