Koronavirüs ilacı geliştiren Merck’ten FDA’ya ‘acil kullanım onayı’ başvurusu!

Koronavirüs ilacı geliştiren Merck'ten FDA'ya 'acil kullanım onayı' başvurusu!
Koronavirüs ilacı geliştiren Merck'ten FDA'ya 'acil kullanım onayı' başvurusu!

ABD merkezli ilaç üreticisi Merck, bir süredir üzerinde çalıştığı Koronavirüs ilacı için beklenen adımı attı.

AFP’de yer alan Son Dakika haberine göre, şirket Molnupiravir adlı ilacı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) başvurdu.

FDA’nın onay vermesi halinde Molnupiravir, Kovid-19 için kullanılan ilk oral antiviral tedavi yöntemi olacak.

FDA’dan acil kullanım onayı isteyen firma benzer başvuruları diğer ülkelerdeki kurumlara da sunmaya hazırlandığını duyurdu.

Pandeminin ‘olağanüstü etkisi’nin acil adımlar atılması gerekliliğini doğurduğunu belirten şirketin CEO’su Robert Davis, başvuru ile bu gerekliliği yerine getirdiklerinin altını çizdi.

AŞININ AKSİNE ORAYI HEDEF ALACAK

Şirketin bulaşıcı hastalıklar ve aşılar bölümünün başındaki isim olan Jay Gobler, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada geliştirdikleri ilacın aşılardan farklı olduğunu, aşıların aksine virüsün spike proteinini hedef almadığını belirtmişti.

Gobler bu özelliği sayesinde ilacın virüs insan vücudunda gelişmeye devam ederken de aynı derecede etkili olduğunun altını çizmişti.

Koronavirüsün kendi kopyalarını oluşturmasını sağlayan bir enzim olan viral polimerazı hedef alan ilaç virüsün genetik kodlarını bozarak onunşa mücadele ediyor.

EN ÇOK ‘ERKEN DÖNEMDE’ ETKİ EDİYOR

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ilaç en çok erken enfeksiyon döneminde uygulandığında etkili oluyor.

Şirket tarafından yapılan çalışmaya göre, ilaç yeni Kovid-19 teşhisi konan hastaların hastaneye yatırılma şansını yaklaşık yüzde 50 oranında azaltıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*