Korkutan Gelişme: Bu Bitcoin Borsalarına Dava Açılabilir!

Fox Business tarafından yakın bir zamanda yayınlanan yeni bir raporda, ABD’de büyük Bitcoin ve altcoin borsalarının bireysel yatırımcılardan olası bir toplu dava davasıyla karşı karşıya kalabileceği ortaya çıktı. Dava, ülkenin önde gelen yatırım dolandırıcılığı avukatlarından biri olarak tanınan, uzun süredir menkul kıymetler avukatı olan Tom Grady tarafından yönetilecek. İşte detaylar…

Bitcoin borsaları büyük bir dava ile karşı karşıya kalabilir

Grady, Tampa merkezli hukuk firması aracılığıyla şu anda Coinbase, Robinhood, Kraken ve diğer büyük kripto borsalarını eyalet ve federal menkul kıymetler yasalarının potansiyel ihlalleri için araştırıyor. Soruşturma, borsaların çoğunlukla SEC tarafından kayıtsız menkul kıymetler olarak kabul edilen ve bu nedenle federal yasayı ihlal eden kripto para işlemlerine odaklanıyor. Grady, bu borsaların yatırımcıları kayıtsız kriptoya sahip olmanın ve alım satım yapmanın riskleri hakkında yeterli açıklamalar sağlamayarak yanıltmış olabileceğine inanıyor.

Bir basın açıklamasında Grady, “Coinbase, Robinhood ve diğer borsaların yasayı ihlal ettiğine inanıyoruz ve platformlarında kripto para satın alarak para kaybeden yatırımcılar bu kayıpları geri alma hakkına sahip olabilir” dedi. Borsalardan yeni bir yorum gelmese de, geçmişte bu borsalar yasal olarak çalıştıklarını ve SEC tarafından kayıt dışı menkul kıymetler olarak kabul edilen coinlerin ticaretini kolaylaştırmadıklarını savundu. Grady’nin hukuk firması ayrıca, yatırımları hakkında bilgi paylaşmak için bu borsalarda kripto para satın alırken kayıp yaşayan müşteriler arıyor.

Kripto paraların sınıflandırılması hep büyük bir sorun oldu

Kripto varlıkların sınıflandırılması, kripto endüstrisinde tartışmalı bir konu olmuştur. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC, 2017’den beri çeşitli kripto şirketlerine kayıtsız menkul kıymetler sunduğu için yaptırım davası açtı. SEC, kripto paraların çoğunluğunun spekülasyon veya yasa dışı faaliyetler için kullanıldığına inanıyor.  SEC, bir kriptonun kayıtsız menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için, yatırım sözleşmelerinin SEC’e kaydedilmesi gerekip gerekmediğini belirleyen ve adını 1946 tarihli bir davadan alan “Howey Testi”ni kullanır.

Geçen ay SEC, kripto borsaları Gemini ve Kraken’e müşterilere kayıtlı olmayan menkul kıymet ürünleri sundukları için dava açtı. Dijital bir sınır ötesi ödeme şirketi olan Ripple, şu anda platformunu oluşturmaya yardımcı olmak için XRP token satışı nedeniyle 2020’den bu yana SEC ile yasal mücadele içerisinde. Grady’nin ABD’nin en büyük kripto borsalarına karşı potansiyel toplu dava davası, son zamanlarda değerinde önemli bir düşüş yaşayan ve skandalla sarsılan 1 trilyon dolarlık kripto endüstrisi üzerindeki incelemeyi artırabilir.

Sektörün “kripto kışı” olarak adlandırılan son gerilemesi, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 50’den fazla düşmesiyle devam ediyor. Sorunlu bir kripto bankası olan Silvergate’in varlıkları tasfiye ettiği ve operasyonları kapattığı yönündeki son duyurusu da kripto para birimi fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Çoğu bireysel yatırımcı, kripto varlıkların menkul kıymet teşkil etmediğine inanırken; Grady’nin olası davası, kripto şirketlerine karşı daha fazla dava açılmasına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir