İYİ Parti’de AKP sesleri nasıl yankılandı… Merdan Yanardağ işin neresinde

İYİ Parti’de son yapılan değerlendirmelerde de “üç seçenekli” yol haritasının “CHP ile ittifak” ya da “Müstakil yol” şeklinde ikiye düşmesi yönünde eğilim belirdi.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre “AKP ile ittifak yapılabilir” çağrısının, bir süredir bazı İyi Partililerce dillendirildiği ancak tabanda karşılık bulmadığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, kurultay konuşmasında CHP’ye yönelik sert eleştiriler getirmesi İyi Parti’nin ittifakı sonlandırdığı yorumlarına neden olmuştu.

Bu tartışmalar yaşanırken İyi Partili bazı yöneticiler de ittifakın seçim için yapıldığını seçimin bitmesiyle ittifakın da teknik olarak bittiği yönünde açıklamalar yapmıştı.

Hatipoğlu’nun açıklaması nasıl karşılandı?

Bu süreçte bir yandan da kulislerde İyi Parti’nin AKP ile ittifakı gündemine alabileceği yorumları yapılıyordu. İyi Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun geçtiğimiz hafta, “AKP ve MHP ile ittifak yapılabilir” şeklindeki açıklaması, bu iddiaları daha da güçlendirdi.

Edinilen bilgiye göre; İyi Partililer, Hatipoğlu’nun açıklamasından önce bir süredir partililerle ve seçmenle yapılan toplantılarda bu görüşü dile getiriyordu. Seçimden hemen sonra yapılan kurultayın ardından yerel seçimlere yönelik politikayı belirlemek üzere harekete geçen İyi Parti’de “AKP ile ittifak”, “CHP ile ittifak” ve “Müstakil Yol” olmak üzere üç seçenekli bir yol haritası gündeme geldi.

TABANDA KARŞILIK BULMADI

Bu kapsamda seçmenle ve partililerle değerlendirmelerde bulunan İyi Partili milletvekilleri ve üst düzey yöneticiler, AKP ile iş birliğine yönelik söylemlerin tabanda karşılık bulmadığını gördü.

Yakın zamanda yapılan değerlendirmelerde yerel seçimlerle ilgili yol haritası için geriye iki seçeneğin kaldığı, ancak “CHP ile ittifak” konusunda da partililerin endişelerinin sürdüğü öğrenildi.

İyi Partili üst düzey bir yönetici, değerlendirmede şunları söyledi:

“Genel seçimde yapılan hataları bu kez yerel seçimde yapmamalıyız. İktidarın elinde çok ciddi propaganda araçları var ve bunları kullanarak, CHP’yi terörle yan yana gelmekle suçluyor. Bu propaganda da başarılı oldular. Biz buna engel olamadık. Şimdi yerel seçim öncesinde de aynı endişe var. Biz bunu sahada da vatandaşlarla konuştuğumuzda görüyoruz. Biz de bu konuda endişeliyiz ve aynı hataları yapmamalıyız.”

PARTİDE TEPKİ

Yerel seçimlere yönelik yol haritası ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan aynı yönetici, “İyi Parti olarak önümüzde üç seçenek var aslında. Bir AKP ile ittifak yapmak, iki CHP ile ittifak yapmak ya da yalnız yürümek. Nebi Bey’in AKP ile ittifak açıklamaları parti içinde biraz tepki gördü. Biz de bir süredir AKP ile ittifak olabileceğini partililerimizle konuşuyorduk. Fakat tabanımızda bu görüş çok karşılık bulmadı” dedi.

İTTİFAKSIZ ZOR

CHP’nin kongre süreçlerindeki belirsizliğe de dikkati çeken İyi Partili üst düzey yönetici, “Yerel seçimler öncesi bu büyük bir sorun. Her durumda biz öncelikli olarak yerel seçimlerde tek başımıza hareket etmek istiyoruz. Fakat, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bazı il ve ilçelerde ittifaksız kazanmak da zor gözüküyor. Partililerimiz de bunu zaman zaman bize söylüyor” ifadesini kullandı.

MERDAN YANARDAĞ NE DEDİ

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, tutuklu bulunduğu Silivri’den mesaj yolladı.

Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Merdan Yanardağ İYİ Parti’yle ilgili şu ifadeleri kullandı:

İyi Parti de benim hakkımda açılan soruşturmayı ülkenin demokrasi cephesinden kopmak ve iktidar havzasına kapağı atmak için bir fırsat olarak kullanmaya çalıştı. O nedenle utanç verici şekilde iktidarın ahlaksız trollerine katıldılar.

Yüz kızartıcı şekilde trollük yaptılar. Bu olay kendi tarihinde de siyasal tarihe de medya tarihine de kara bir leke olarak geçecektir. Bunu unutmayacağız. Açık şekilde özür dilenmesi gerekiyor ama bunu beklemiyorum ve artık bir öneminin olduğunu sanmıyorum. Asıl dertleri 6’lı masayı devirmeye kalktıkları için eleştirmemizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx