İsveç 3-4 teröristi gönderdi lakin yetmez

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi’nin akabinde gazetecilerle bir ortaya geldi, sorularını yanıtladı.

NATO Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakata değinen Erdoğan, şunları söyledi: “Ülkemizin bu muhtırayla elde ettiği kazanımlar yanında Türkiye bilhassa terörle uğraş alanında pek çok prensip imza atmıştır. Her ne kadar muhalefet gölgelemeye çalışsa da NATO Tepesi Türkiye için büyük bir diplomatik zafer olmuştur. Elbette verilen kelamlar değerlidir fakat bizim için asıl olan uygulamalardır. Terörle gayretinde tekraren gerisinden hançerlenmiş bir ülke olarak ihtiyatlı davranıyoruz. Bundan sonraki süreçte ülkemize verilen kelamların yerine getirilip getirilmediğini yakından takip edeceğiz.”

İLK SEFER KAYDA GİRDİ

“Yaptığımız görüşmelerle PKK/PYD/YPG, FETÖ, tüm bu terör örgütleri NATO’nun artık yazılı kayıtlarına giriyor. Bu işin yazılı kayda girmesi birinci kere oluyor. Yani PKK Avrupa Birliği’nin metinlerinde vardı ancak YPG/PYD ve FETÖ yoktu. Pekala sorun bakalım, bunları bu metinlere koydurana kadar nasıl bir gayret verildi? Biz sinyali verdik, onlar da çabucak yaptı üzere bir şey olmadı. Onlar bu metinlere girmemesi için gayret verirken, biz de ‘Bu metinlere girecek. Girmediği takdirde, kusura bakmayın. Bu bizim kırmızı çizgimizdir’ dedik.

YANLIŞLARI OLURSA GEREĞİNİ YAPARIZ

“Bu daha bir davettir. Bu davetle bir süreç başlıyor. Aslında buraya giriş, davet yahut kabul bu türlü bir anda olan işler değil. Makedonya ile ilgili süreç uzun yıllar sürdü. Bunlar bu türlü çabucak olan işler değil. Bu süreç içerisinde ne yapacaklar, nasıl bir yol izleyecekler? Bunlar gerçekleştikten sonra, bu süreçte takip edeceğiz. Ki onay merciimiz parlamentomuzdur. Parlamentomuzun onayı olmadan zati bu iş yürürlük kazanmıyor. Onun için bu bahiste bir telaşa gerek yok. Bundan sonraki şey onların kucağındadır. Şu anda İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmuş değildir. Onun için telaşa da gerek yok. Bu bakımdan bizler bu müzakereleri arkadaşlarımızla nasıl kararlı bir formda yürüttüysek, bundan sonra da tıpkı kararlılıkla takibini yaparız. Bundan sonraki süreç bilhassa İsveç ve Finlandiya’ya aittir. Rastgele bir yanlışları vesaire olduğu vakit zati kapı üzere dokümanlar elde, oradan gereğini yaparız.”

73 TERÖRİSTİ BİZE GÖNDERECEK

Erdoğan, “İki ülkeden yakın vakitte kimi terör suçlularının iadesi kelam konusu olabilir mi?” sorusuna “Şimdi bu hususta verilmiş kelamlar var. Örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Fakat bunlar bizim için kâfi değil. Doğal bunları Adalet Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız, Ulusal İstihbarat Teşkilatımız yakın markaja alıp takibini yapacak ve bu teröristleri gönderin bakalım diyecek. Bunların hepsi bizim taleplerimiz olarak şu anda ortada. Bunlar geldi geldi; gelmediği takdirde gereği ne ise o gereğini de biz her an kurumlarımız ve ünitelerimiz vasıtasıyla yapmaya devam edeceğiz” cevabını verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*