İşte Uykusuzluğu Bitiren 3 Mucize Besin! Bunları Yiyin Mışıl Mışıl Uyuyun

Genellikle uykusuz geceler geçirmek, kişinin hayat standardını değerli ölçüde etkilemekte. Geceleri bir türlü uykuya dalamamak yada kesintisiz uyuyamamak hayli rahatsız edici bir durum. Dünya nüfusu ortasında ve ayrıyeten çocuklar ortasında da her vakit sık görülen bir durum.

Anksiyete ve telaşlar de dahil olmak üzere uykusuzluğu etkileyen çeşitli faktörler vardır. İklim ve hormonal değişiklikler, sirkadiyen ritimlerdeki dalgalanmalar ve hatta yaygın olarak jet lag sendromu olarak bilinen bozukluklar uykusuzluğa sebebiyet veriyor. Lakin beslenme, uyku kalitesinde de rol oynayacaktır.

UYKUSUZLUK KİŞİNİN RUH HALİNİ DE ETKİLİYOR

Az ve makus uyumak, sonraki günün tamamını ve şayet bir rutin haline gelirse, başkalarının de gidişatını değiştirir. Gerçek uyku saatlerinin olmaması, sonluluk, asabiyet ve hatta hormon dalgalanmalarına neden olur. Ayrıyeten bu bozukluk kronikleşirse depresyon yahut diyabet üzere daha önemli sonuçlara da yol açabilir. Ayrıyeten, artan sıcaklıklar nedeniyle bu semptomun ekseriyetle ilkbahar ve yaz aylarında artma eğiliminde olduğu söylenmelidir.

BESLENME VE UYKU

Beslenme, uyku-uyanıklık ritimlerinde de kıymetli bir rol oynayacaktır. Aslında bilhassa yatmadan evvelki saatlerde kaçınılması gereken birtakım yiyecekler var. Hudut hususlarının varlığı ile karakterize edilen çay ve kahve üzere içecekler beyni uyarır. Lakin bilhassa yağ oranı yüksek olan tüm bu yiyeceklerden de kaçınılmalıdır. Aslında, gece uyanışlarını destekleyerek sindirimi zorlaştırırlar. Lakin uyku sistemimizi sağlayabilmek için uyumamıza yardımcı olabilecek birtakım yiyecekler var. Bunlara yulaf, muz ve badem dahildir.

DOĞADAN GELEN LEZZET

Badem, güç metabolizmasına katkıda bulunan ve kas gevşemesini destekleyen ve daha güzel dinlenmeye yardımcı olan bir mineral olan magnezyum açısından varlıklı besinlerdir. Bu nedenle bademleri günlük beslenmemize dahil etmek kusursuz bir fikir olacaktır.

UYUMADAN EVVEL MUZ TÜKETİN

Muz da uyumanıza yardımcı olacak harika bir yiyecek üzere görünüyor. Muz; magnezyum, B6 vitamini, potasyum ve triptofan açısından zengindir. Muzun kasları gevşetme gücü verecek ve bedeni serotonin üretmesi için uyaracak unsurların karışımı vardır. Zihinsel dengeyi geliştirecek, ruh halini güzelleştirecek ve uyku bozukluklarıyla savaşmaya yardımcı olacak bir hormon.

UYKUSUZLUĞUNUZU YULAFLA YENİN

Yulaf ise kalsiyum, magnezyum ve gevşemeyi teşvik edecek öbür mineral tuzlar açısından varlıklı bir tahıldır. Ayrıyeten yulaf, özellikleri sayesinde, uyku zahmetini gidererek hudut sistemi üzerinde de olumlu bir tesire sahip görünüyor.

Bunlar, uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek yalnızca birkaç ipucu. Vakit içinde yerleşik ve kalıcı bir sorun için hekiminize başvurmanız gerektiğini söylemeye gerek yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*