İstanbul Uçurtmacılar Derneği Lideri Mehmet Naci Aköz: “Uçurtmalar pak etrafın sembolüdür”

İstanbul Üsküdar’daki Uçurtma Müzesi’nin kurucusu ve Uçurtmacılar Derneği Lideri Mehmet Naci Aköz, 5 Haziran Dünya Etraf Günü münasebetiyle bir bildiri yayınlayarak uçurtma ile pak etraf ortasındaki münasebete değindi.

Aköz, Şayet bir yerde uçurtma uçuyorsa, bilin ki orada etraf paktır. Zira yaşanılmayacak bir etrafta uçurtmalar da uçmaz”” dedi.

“UÇURTMA BOZULMAMIŞ DOĞAYI SEVER”

Mehmet Naci Aköz şunları söyledi:

“Uçurtma tarihinin milattan evvel 300’lü yıllara dayanmakta. Kentlerin ağır bir formda betonlaşmaya başladığı son 30-40 yıla kadar, uçurtma insanların en büyük tutkusuydu. Uçurtma, en çok bozulmamış doğayı sever. Günümüzde betona boğulan kentlerde çocuklarımız ne yazık ki uçurtma uçuracak uygun alanlar bulamıyor. Bu yüzden uçurtma tutkunları, devayı tabiata çıkmakta buluyor ve bilhassa betonla kuşatılmamış, bol rüzgârlı doğal ortamlarda uçuruyor uçurtmalarını.

“UÇURTMA UÇURULAN HER YER SIHHATİN OLDUĞU YERDİR”

  • Uçurtma tıpkı vakitte pak bir gökyüzünü simgeler. Biz çocuklara her vakit uçurtmaları pak bir havada, pırıl pırıl bir gökyüzünün altında uçurmalarını öneriyoruz. Zira uçurtma yalnızca bir oyuncak, uçurtma uçurmak da yalnızca zevk için oynanan bir oyun değildir. Uçurtma uçurmak, çocuklarımızın ve büyüklerin tabiatla buluştuğu, kentin karmaşasından, sıhhatsiz, gerilim dolu ortamından uzaklaşarak, kendilerini tabiatın huzur ve sıhhat veren ortamına bıraktığı bir aktivitedir. Bu yüzden, uçurtma uçurulan çabucak hemen her yer sıhhatin da olduğu yerlerdir. Sağlıklı bir ortam da lakin pak ve yaşanabilir bir etrafla mümkündür.

Uçurtma Müzesi Kurucusu ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Lideri Mehmet Naci Aköz

“UÇURTMA, PAK BİR ETRAFIN SEMBOLÜDÜR”

  • Böylesine sağlıklı ve keyifli bir aktiviteyi daha geniş kitlelere yaymak, uçurtma sevgisini herkese aşılayıp, uçurtma kültürünü gelecek jenerasyonlara taşımak için yıllardır çalışıyoruz. 42 yıldır uçurtmanın peşinden koşuyoruz. Özgürlüğün, mutluluğun ve pak bir etrafın sembolü olan uçurtma sevgisini toplum geneline yaymak için bugüne kadar kıymetli işlere imza attık. Üsküdar’da kurduğumuz Uçurtma Müzesi ile Türk ve Dünya uçurtma kültürünü tanıtıyoruz. Çeşitli ulusal ve memleketler arası etkinliklerde sergilediğimiz uçurtma şovlarıyla, uçurtmalara yönelik farkındalık oluşturuyoruz. Bu hoş ve sağlıklı aktiviteyi tanımak, kendi uçurtmalarını yapma memnunluğunu ve ayrıcalığını yaşamak isteyen herkesi müzemize bekliyor, bu vesileyle 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nü kutluyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.